Anne ve bebek arasında oluşan o muhteşem sevgiyi uzmanlar yorumluyor.

Anne adayının bebeğin doğumundan sonra ona göstermiş olduğu karşılıksız sevgi sonucunda, gelişen çocuk ileri ki yaşlarda çevresiyle son derece uyumlu ve insancıl bir durum kazanacaktır. Anne ve bebek arasında oluşan bu güven duygusu, gelecekteki bütün ilişkilerinin başlangıcı niteliğindedir.

Ana adayının hamile olduğunu öğrendiği andan sonra anne-bebek arasındaki o muhteşem bağlılık başlamış oluyor. Tanımadan ve dünyaya gelmeden önce bir canlının bu kadar sevilmesi sadece anne ve çocuk arasındaki ilişkide bulunabilir. Huyunu bilmediği ve yüzünü görmediği halde annemiz, sahiplenme ve sıcacık sevgisini bebeği için hazır eder. Sadece annenin değil bebeğinde annesine karşı ilgisi şaşılacak derecededir.

Kendini parçalarcasına ağlayan bebeğin annesinin kucağına verildikten hemen sonra bir anda ağlaması kesilir. Annesinin kokusunu ve sesini duyan bebek hemen göz göze gelir ve koynuna sokulur. Tüm bunlar bebek ve anne arasında tam olarak bilinmeyen duygusal bağ sonucundadır. Bazı istisnai durumlar dışında tüm anne ve çocuklar arasında anlamlı ve sevgi dolu ilişkiler meydana gelir. Genel olarak yeterli olmasa da adına sevgi dediğimiz bu bağ, hamilelik başladığı an alevlenerek büyük ve doğumdan sonra büyük bir hal alır.

Ağladığı vakit hemen annesinden ilgi gören, acıktığı yada altını pislettiği zaman onunla ilgilenen ve karnını doyuran annesiyle birlikteyken büyük huzur ve mutluluk duyar. Bebeklerin annesi ile birlikte yaşamış olduğu bütün olumlu duygu ve ilişkilere SEVGİ adı verilir.