Uzmanlar eşlerin hamile kalmasını kolaylaştıracak 7 basit öneriyi sizlerle paylaşıyor.

Düzenli cinsel ilişki

Ne kadar fazla cinsel ilişki yaşarsanız hamile kalma şansınız o kadar daha fazladır. Normal şartlarda sperm hücreleri 3-5 gün canlı kalabilmektedir. Bu yüzden düzenli sevişme spermlerin yumurtalık ile bir araya gelme şansını arttıracaktır.

Kafein yasak

Yapılan araştırmalar sonucunda kafein tüketimi gebeliği %50 oranında azaltmaktadır. Günlük maksimum yarım fincan kafeinsiz kahve tüketebilirsiniz.

Eşinizi serin tutun

Isı spermlerin canlılığı için tehlike demektir. Bu yüzden eşinizden vücudunu tamamen sarmayan, pamuklu iç çamaşırı giymesini isteyin. Bedeni tamamen saran dar pantolon ve kotlardan hamile kalma süresince uzak durmasını rica edin.

Diyet yapmayın

Diyet yapmak hamile kalma şansınızı düşürür. Ohio Üniversitesinde yapılan araştırmalarda, kalori alımı düşen kadınların hamilelik sağlayan üreme hormonlarının da düştüğü anlaşılmıştır.

Beslenmenize takviyeler

Zinc ve E Vitamini: Eşinizin sperm hücrelerini yeniliyor ve güçlenmesine yardımcı oluyor. Böylece yumurtalıklar güçlü olan spermlere daha fazla direnemeyip dölleniyor.

Selenyum Vitamini: Eşinizin sperm sayısını arttırıyor.

C Vitamini: Spermlerin kalitesini arttırır.

İçki ve sigaradan uzak durun

Üreme organları üzerinde direk olarak etkisi bulunan sigara ve içki bebek sahibi olmak isteyen eşlerin uzak durması gereken maddelerdir. Sigara erkeklerin sperm kalitesini düşürür ve sayısını azaltır. Aynı durum alkol tüketimi içinde geçerlidir.

İlaç kullanımı

Hamile kalmayı planlıyorsanız ilk olarak doktorunuza danışarak kullandığınız ilaçların hangisini kullanmalı hangisini kesmeli bunları öğrenmeniz gerekir.