6. aydan sonra bebeklerin katı gıda ve emzirme düzeni nasıl olmalıdır ?

Birçok annemizinde bildiği gibi 6. aydan sonra bebeğin ek gıda veya başka bir deyişle katı gıdalara başlama zamanıdır. Katı gıdalara geçmenin amacı artan enerji ihtiyacı ve gelişmesi için gerekli olan enerjiyi sağlamak için bebeğe daha fazla gıdayı vermek gerekir. Eğer biz bu ihtiyacı sadece anne sütüyle yada anne sütü olmayan kadınlarda mama ile karşılamaya çalışırsak bebeğe oldukça fazla anne sütü yada mama vermemiz gerekir. Bu durum çok mantıklı değildir. Bu nedenle 6. aydan sonra katı gıdalara geçmek son derece önemlidir.

Katı gıdalara geçişin karşılıklı olması gerekir yani bir taraftan anne sütü miktarı yavaş yavaş azalırken bir taraftanda katı gıdaların miktarı yavaş yavaş arttırılmalıdır. Bu artışı kaba bir şekilde söylersek 6. - 8. ay arası eğer annenin sütü bolsa hala bolca emzirmesini, anne sütünün yerine geçebilecek yoğurt ve muhallebi gibi süt ürünlerinin yasak değilde ama verilmemesi sebebinin anne sütünün azalmaması çünkü öğün sayısı arttıkça bebekte doygunluk hissi artacak ve dolayısıyla anne sütüde otomatik olarak azalacaktır.

6-8 ay arası hedefimiz %80 kalorinin anne sütünden olması, buda demektir ki önceden günde 10 kere emziriyorsak hala 8 kere emzirebiliriz anlamına geliyor. 8. aydan sonra bunu yavaş yavaş 6-7'ye ve 1 yaşına gelene kadar bunu 2-3'e kadar indirebiliriz. 1 yaştan daha sonrada artık günde 1 veya 2 kez 2 yaşına kadar sürdürebiliriz. 2 yaşından daha sonra emzirmenin psikolojik gelişim bakımından çok önerilen birşey değildir. Çünkü 2 yaşından sonra anne bebek ayrılığının gerçekleşmesi gerekir.