Anovülasyon, tıp dilinde yumurtlamanın olmaması yani yumurtlamanın gerçekleşmemesi durumuna verilen isimdir.

Normal kadınların yumurtalıklarında ayda 1 yumurta hücresi gelişmeye başlar, olgunlaşır ve ortalama olarak adetlerinin 13. günlerinde yumurtlama adı verilen ovulasyon meydana gelir. Yumurtlamanın olmadığı gerçekleşmediği duruma Anovülasyon adı verilir.

Adet düzensizliklerine sebep olan anovülasyon, kadınlarda adet aralarının uzamasına tıp dilinde oligomenore ve bazende aşırı kanamaların olmasına neden olabilir.

Bu gibi durumlarda hormon tahlilleri ve yumurtalıkların incelenmesi hastalık hakkında gerekli bilgiyi vermektedir. Hormon tetkiklerinde adetin 3. günü yapılan analizler en doğru sonucu vermektedir. Anovulasyon adı verilen yumurtlamanın gerçekleşmeme problemi ise ultrasonla aracılığıyla takip edilebildiği gibi, vücutta oluşan ısının ölçülmesi ve adetin 21. günü analiz edilen progesteron hormonu seviyesine bakılarakta tespit edilebilir. Kadınların normal yollar ile yumurtlama olmaması konusunda kuşkuya kapılabilirler ancak kesin tanı yukarıda açıklanan yöntemler ile yapılmalıdır.

Yumurtlamanın Gerçekleşmemesi (Anovülasyon) Tedavisi

Kadının gebelik isteyip istemediğine göre bir tedavi yöntemi uygulanır. İleride hamilelik düşünen kadınlarda yumurtlama tedavisi adı verilen ovulasyon indüksiyonu uygulanır. Gebelik düşünmeyen kadınlar içinse çeşitli tahliller sonucunda adetlerini düzene sokacak hormonal ilaçlar ile tedavi uygulanır. Anovülasyon hastalığında tek bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Tedavi yöntemi kadının başka hastalıklarının olup olmadığına, yaş kriterine, gebelik isteyip istememesine ve anovülasyon sebebine göre farklılık gösterebilir.