Hamilelik döneminde bitki çayı içmeden önce hazırlamış olduğumuz bu yazıyı mutlaka okumalısınız.

Gebelik döneminde meydana gelen ağrıları, bulantı ve kusmaları azaltmak, emziren anne adaylarının sütünü arttırmak, vücutta hamilelik sonucu meydana gelen ödemi atmak için bitkisel çaylar tüketebilirsiniz. Masum gibi görünen bitkisel çaylar fazla alındığı zaman kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Başlıca içeceğiniz su: Hamileliğin en önemli içeceği olan su günde asgari 2.5 litre tüketilmelidir. Klorlu çeşme suları yerine doğal sular her zaman daha faydalıdır.

Süt ve ayran tüketin: Protein ve kalsiyum bakımından oldukça zengin olan süt ve ayran hamilelik döneminde mutlaka tüketilmesi gereken önemli içecekler arasında yer alır.

Adaçayı

Hazmı kolaylaştırıcı özelliği olan adaçayı, vücut direncini arttırır, bulantı ve kusmayı azaltır, sinirleri yatıştırır ve ödem atılmasına yardımcı olur. Günlük en fazla 2 bardak tüketmek idealdir. Adaçayı yaprağını 10 dakika kadar demlemeniz yeterli olacaktır.

Isırgan Otu

Vücudu ferahlatıcı etkisine sahip olan ısırgan otu, emziren anne adaylarının süt miktarını arttırır ve ödemin çözülmesine yardımcı olur. Ortalama 6 adet ısırgan otu yaprağını su dolu demleme kabına atarak 10 dakika kadar demlemelisiniz. Günde 2 bardaktan fazla tüketmek sağlığa zararlı olabilir.

Melisa Yaprağı

Anne adaylarının daha rahat uyumalarına yardımcı olan melisa çayı, gaz problemini yok eder, hazım sıkıntısı çeken hamileleri rahatlatır, mikropları yok edici özelliği vardır. Demlenmesi için 6 dakika beklenmelidir.

Kuşburnu

C vitamini bakımından oldukça zengin olan kuşburnu, öksürüğü keser, kabızlık problemi çeken anne adaylarına faydalıdır, halsizlik problemini yok ederek kendinizi daha güçlü ve zinde hissetmenizi sağlar. 5-6 adet kuşburnu mervesini bir kaç parçaya bölün ve 6 dakika kadar demleyin.

Ilhamur

Herkesin bildiği gibi öksürüğe iyi gelen kuşburnu, mideyi rahatlatır, bedeni yatıştırıcı etkiye sahiptir. Günlük sınırı olmayan ılhamur çayını fazla abartmadan istediğiniz kadar tüketebilirsiniz.

Rezene

Hamilelik sancılarınızı azaltıcı özelliğe sahip olan rezene, gaz problemini yok eder, sinirlere oldukça faydalıdır. 7-8 dakika kadar demlenmesini bekleyin.