Bebeklerin ek gıdaya geçiş dönemi sancılı bir dönem olabilir. Doğanın kanunu olarak anne sütüne alışan ve onunla beslenen bebek katı gıdayı istemeyecektir.

Bebekler ek gıda da bazen tadını, bazen kokusunu ve bazende yoğunluğunu sevmezler. Bu tepki anne adaylarının çok karşılaştığı bir durumdur. Ayrıca bu durum anormal değil tam aksine oldukça normaldir. Bu gibi ek gıdaya tepki durumlarında anne adayının oldukça sakin davranması ve bebekle inatlaşmaması gerekir. Güler yüzlü ve sakin bir ses tonuyla bebeği ek gıdayla beslemeye devam etmesi ilk etap için oldukça önemli bir ayrıntıdır.

Annenin olumsuz davranışıyla ek gıdaların kokusu ve lezzetini birleştiren bebek yemeklere karşı tepki gösterir. Gelişmek üzere olan bebeklerde bu davranışın alışkanlık haline gelmesine engel olmak gerekir. Ek gıdalara alıştırma döneminde yiyeceğin tadı ve kokusuyla oynamak pek tercih edilen bir yöntem değildir. Bu şekilde sürekli yiyeceğin tadı değiştirildiği zaman bebeklerin damak zevki yeteri kadar gelişmez. Mümkün olduğu kadar yapmış olduğunuz yemeklerin tadını baharatlar ve çeşitli maddeler ile değiştirmeyin.

Pütürlü yiyeceklerle ilk karşılaşan bebeklerin öğürmeleri gayet normaldir. Bu ilk öğürmelerde annelerin tavrı son derece mühimdir. Eğer anne yanlış bir tepki vermezse bir kaç yemekten sonra bu öğürmeler son bulacaktır. Fakat aşırı tepki veren anne üzerinde bebek bu durumu kullanabilir. Bu konuda son derece dikkatli ve hassas davranmak gerekir.

Bebekler 6. aydan sonra ilk olarak pürtüksüz ve hafif kıvamlı ek gıdalar ile alıştırılmaya başlanır. Anne sütüne alışan bebeklerin doğal olarak ilk kıvamlı yiyecek deneyimlerinde öğürmeleri gayet normaldir. Bebeklerin istemsiz olarak yaptığı öğürme hareketi refleksi bir tepkidir. Ek gıdayı yutmaya çalışması sırasında damak ve ağız boşluğunda uyarılmalar sonucunda istemsiz yapılan bir harekettir. Zamanla ve doğru beslenme şekilleriyle bu refleks geliştirilir. Ek gıdaya geçiş döneminin en önemli kısmı olan katı gıdaları çiğneyerek yutma alışkanlığıdır. Bu alışkanlığın kazandırılması için bebeğe öğrenme ve egzersiz yapma fırsatı tanınması gerekir. Bu yüzden 6. aydan sonra yavaş yavaş ek gıdalara geçiş oldukça önemlidir. Daha sonraki yaşlarda başlanan geçişler anne ve bebek için sancılı olabilmektedir.

Bebeği öğüren annelerin sakin ve soğukkanlı davranması gerekir. Aşırı tepki göstermekten kaçınmalıdır. Bebeği öğüren annenin yüksek sesle bağırıp heyecanlanması sonucunda bebek annenin bu konudaki hassaslığını öğrenir ve aleyhine kullanabilir. Öğüren bebek karşısında annenin yapması gereken pürtükleri küçültmek yada bebeğin ağzına vermiş olduğu miktarı azaltmaktır. Bebeğe kızmak veya telaşlanmak doğru bir davranış değildir. Bebeklerin bu istem dışı öğürme tepkileri normal gelişim sürecidir ve 2-3 ay azalarak devam edebilir.