Bebeklerin en fazla ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri merak eden anneler için.

Çocuklara vitamin vermeyi görev haline getiren ebeveyn oldukça fazladır. Yapılan araştırmalar sonucunda vitamin ve mineral eksikliği olmayan sağlıklı çocukların vitamin kullandığı ortaya çıkmıştır. Ancak bilinmesi gereken bir gerçekte dışarıdan vitamin takviyesi sadece ihtiyaç halinde yapılmalıdır.

Hangi bebeklerin vitamine ihtiyacı vardır ?

• Dengeli ve yeterli beslenmeyen bebekler,
• Normal ağırlığının altında gelişimini sürdüren bebekler,
• Kronik olarak hastalığı bulunan bebeklerin vitamin kullanması gerekebilir.

Gerekli olan mineraller ve bulunduğu yiyecekler

Demir: Kan ve kas gelişiminde en gerekli olan mineraldir. Demir eksikliği olan bebeklerin enfeksiyonlara yakalanma riski daha fazladır. Bunun yanında bebeklerde huzursuzluk ve depresyon gibi piskolojik sorunlar meydana gelir. Ergenlik çağına gelmiş kızlarda adet yüzünden demir gereksinimi erkeklere nazaran daha fazladır.
Bulunduğu sebzeler: Ispanak ve fasulye
Bulunduğu et ürünleri: Sığır eti, hindi eti ve karaciğer
Bulunduğu meyveler: Erik

Kalsiyum: Kemiklerin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlar. Eksik miktarda alınan kalsiyum ilerde kemiklerin sağlam olmamasına sebep olur.

Bulunduğu et ve süt ürünleri: Süt, peynir, yoğurt ve sardalya
Bulunduğu sebzeler: Ispanak ve brokoli

Gerekli olan vitaminler ve bulunduğu yiyecekler

A Vitamini: Büyümeyi sağlayan önemli vitamindir. Cildin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur. Zarar gören dokuların tamir edilmesi için kullanılır. Sarı sebzeler ile süt ve karaciğerde bol miktarda bulunur.

B Vitamini: Kırmızı kan hücrelerinin meydana gelmesinde önemli rol oynar. Metabolizmamızda meydana gelen aktivitelere destek verir. Tahılların yanında balık, kırmızı et, tavuk, süt ve yumurta gibi et-süt ürünlerinde bulunur.

C Vitamini: Kas ve bağ dokularının kuvvetlenmesine destek olur. Cildin güzelleşmesi sağlar. Yaraların daha çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Çeşitli hastalıklara neden olan enfeksiyonlara karşı direnci arttırır. Sebze ve meyve kaynaklı olan c vitamini, çilek ve narenciye gibi meyvelerde, ıspanak, brüksel lahanası ve brokoli gibi sebzelerde bulunur.

D Vitamini: Kemik oluşumuna büyük destek sağlayan d vitamini, kalsiyum emilimini düzenler. Bağışıklık sistemine yardımcı olur. Astım hastaları için oldukça önemli bir vitamindir. Yumurta sarısında ve balık yağında bol miktarda bulunur.