Birçok ebeveyn çocuklarının odayı dağıtıp toplamamasından şikayet etmektedir.

İlk olarak beraber oda toplama işine başlayıp daha sonra oda toplama işini tamamen ona devretmeniz gerekir. Oda toplama işini sıkıcı değil, eğlenceli bir hale getirmeniz gerekir.

Oda toplamayan çocuklarına kızan anneler ve babalar olduğu gibi neden odasını toplamadığını merak eden ebeveynlerde bulunmaktadır. Çocukların gelişim sürecinde olduklarını ve bir anda odasını toplamak gerektiğinin önemini kavrayamadığını akıldan çıkarmamak gerekir. Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca bu konuda ilk olarak odasını toplama konusunda ondan yardım istemeli, daha sonra bu görevi yavaş yavaş ona devretmeliyiz. Bir anda değil yavaş ve eğlenceli bir halde oda toplama alışkanlığı kazandırmamız gerekir.

Çocuklar için oda toplama işi oldukça sıkıcı ve zor gelmektedir. Bu durumu eğlenceli hale getirmek için çeşitli oyunlar oynanabilir. Örneğin oyuncakları gruplama, oyuncak avcısı ve toplama yarışması gibi oyunlar oynanabilir. Bu oyuna katılan çocuğunuza memnun olduğunuzu göstermek için çeşitli küçük süprizler yada takvime gülen surat çıkartmaları yapıştırarak onu motive etmeniz doğru bir davranış olacaktır.

Bir diğer yöntemde odanın dağınık ve tertipli olmak üzere 1'er adet fotoğrafları çekilerek karşılaştırılmalı, hangi odanın daha rahat ve güzel olduğunu sormalı ve arkadaşı geldiği zaman hangi odaya davet etmek istediğini sormamız gerekir. Odanın dağınık ve tertipsiz olması durumunda hareket alanı daralacağı için oyun oynamanın zor olacağını anlatmamız gerekir.

Odanın dağınık olduğu sırada çocuktan bir oyuncağı bulması istenir. Bulamadığı zaman oda toplamanın ne kadar önemli olduğu anlatılır. Ayrıca odanın dağınık olması yüzünden takılıp düşeceğini ve kendine zarar vereceği söylenebilir.

Çocuğunuz ile beraber oyuncaklarını toplaması için bir zaman belirleyin, bu zamanı belirtecek bir şekilde saat kurulabilir. Saat çaldığı vakit odasını toplayarak çocuğunuzun zorlanmasını önlemiş olursunuz.