Kadınların çoğunun merak ettiği bir soruya açıklık getirmek istiyoruz.

Yumurtlama günü olmadan hamile kalmak mümkün müdür ? sorusunun cevabını birçok kadın merak etmektedir. Bu soruya cevap vermeden hemen önce hamileliğin nasıl oluştuğu hakkında kısa bir bilgi verelim. Normal bir gebeliğin oluşması için erkekten gelen spermin kadından gelecek yumurta ile buluşması gerekir. Bu iki üreme hücresi olmadan gebelik oluşması imkansızdır. Cinsel ilişki sırasında boşalan erkeğin üreme hücresi sperm kadının vajinasına ulaşır. Kadının üreme hücresi yumurta ise yumurtlama ile yumurtalıktan çıkar ve tüp organı tarafından yakalanır. Eğer tüp içerisinde yumurta ve sperm birleşirse gebelik oluşur. Birleşen bu yumurta rahim içine doğru ilerleyerek rahim iç duvarına yerleşir ve burada gelişmesini sürdürür.

Yumurtlama günü olmadığı halde kadının hamile kalma ihtimali var mıdır ? sorusuna "evet" cevabını veriyoruz. Çünkü kadının yumurta hücresinden salınan yumurtalık 1 gün yaşayabilir. Yani yumurtlama gününden 1 gün önce yapılan cinsel ilişki sonucunda da gebe kalınabilir. Bunun yanında sperm hücreleri vajina içinde 3 gün canlı kalabilmektedir. Bu yüzden yumurtlama gününden 2-3 gün önce yapılan cinsel ilişkiler sonucunda da hamile kalınabilir. Bazı durumlarda spermlerin 5 gün canlı kaldığı görülmektedir. Ancak yumurtlama gününden 5 gün yada 1 hafta önce yapılan ilişkiler neticesinde maalesef gebelik oluşmaz.

Yumurtlama olmadan kadının hamile (gebe) kalması imkansızdır.
Yumurtlama ayda sadece 1 gün olur. Bugünde veya yukarıda açıkladığımız günlerde cinsel ilişkiye girildiği takdirde hamile kalma ihtimali yüksektir.