Ayda 1 kere tekrarlanan adet dönemi sancıları bazen ağrılı olmaktadır.

Peki bu sancılı dönemde ağrılardan kurtulmak için neler uygulanabilir? Adet sancıları yeni yumurtaların meydana geldiği dönemde oluşur. Çoğunlukla kadınlar adet tarihleri yaklaştıkları zaman bizzat kendilerini psikolojik bir şekilde zorlamaya başlarlar ve bir yandan da bunun fizyolojik faktörleri vardır.

Şimdi basit bir şekilde adet sancıları hakkında aklınıza takılan sorulara cevap bulmaya çalışalım.

Ağrılı adet dönemine "dismenore" adı verilir.  Yumurtlamanın meydana geldiği adet düzeninin başlamasıyla tahmini 17-18'inci yaş gruplarında dismenore de başlar. Aşağı yukarı üreme dönemindeki, başka bir deyişle spontane olarak adet görebilen bayanların yüzde 50'si regli zamanını ağrılı yaşar. Genç kızlarda adet sancıları daha ağrılı geçer. Bilim adamları tarafından yapılan çalışmalar sonucunda 19 yaş civarındakilerin %75'i ağrılı adet dönemi geçirir. Bu genç kızların %17'si dışarı çıkamayacak kadar acı çeker. Yaşla beraber ağrı sıklığı da azalır ve 40 yaşından daha sonra oldukça azalır. Tüm bu bilgiler dismenorenin oldukça kritik sağlık problemi olduğuna kanıttır.

Ağrılı adet sancıları için tavsiyeler

- Ağrılı adet görmenin oluşmasını engellemek olanaksızdır. Adet ağrıları ancak hekimin size önereceği ilaçlardan faydalanılarak hafifletilebilir.

- Sıcak bir duş ağrılı adet sancılarına iyi gelir.

- Aktarlardan kiraz sapı temin ederek kaynatın ve suyunu için. Kiraz sapı çayını dilediğiniz gibi tatlandırabilirsiniz.

- Birçok ağrının giderilmesinde kullanılan majezik adı verilen ağrı kesici 15 dakika gibi kısa bir süre içinde adet ağrınızı geçirir.

- Ayaklarınıza sıcak su uygulamak ve ayaklarınızı üşütmemek ağrılı adet sancıları için oldukça etkili bir yöntemdir.