Doğumdan sonra lohusalık döneminde cinsel yaşamı etkileyen faktörler ve cinsel ilişki ne zaman başlar.

Lohusalık, doğumun vermiş olduğu bitkinlik ve yorgunluğun ortaya çıktığı, aileye yeni katılan bireyin bakımı için harcanan zaman neticesinde uykusuz kalınan gecelerin yaşandığı bir dönemdir.

Doğumdan sonra incelen vajina mukozasına bağlı olarak cinsel ilişki sırasında vajinanın tepki olarak vermiş olduğu nemlenme cevabı oldukça azalır. Doğum sırasında meydana gelen doku tramvaları neticesinde kadının genital bölgesi şişkin ve ağrılıdır.

Lohusalık döneminde, bebeğin dünyaya gelmesi sırasında kesilen ve ameliyat edilen bölgeye zarar verme korkusu, cinsel ilişki sırasında ağrı duyma korkusu, bebeği emzirme sırasında cinsel yönden uyarılmadan suçluluk duyulması ve kadının vücudu hakkında duyduğu endişe gibi problemler gözlemlenir.

Cinsel uyarılma süresi lohusalık döneminde normal zamandakinden daha fazladır. Yani cinsel uyarılma süresi uzar. İlişki sırasında anne, bebeğin ağlaması ya da emzirme zamanının gelmesi gibi etkenlere bağlı olarak konsantrasyon kaybı yaşar.

Doğumdan sonra 1 ile 1.5 ay cinsel ilişkiye karşı ilgi oldukça azalmıştır. Çoğu kadın doğumdan sonra 1.5 ay cinsel ilişkiye ara vermeyi tercih eder. Doktorların tavsiyesi de bu yöndedir. Bazı kadınlar ise kendilerini hazır hissettikleri zaman cinsel yaşamlarına devam ederler.