Gebelik döneminde karşılaşılan problemlerden birisi de şüphesiz ağız ve dudak kuruluğudur.

Hamilelik döneminde sık karşılaşılan problemlerden biri olan ağız ve dudak kurumasının nedeni tam olarak bilinmese de, gebelik sonucunda vücutta artan sıvı ihtiyacını karşılamak için vücudumuzun almış olduğu bir önlem olarak tanımlanabilir. Gebelik döneminde karşılaşılan şeker hastalığıda az bir ihtimal de olsa ağız kuruluğuna neden olabilir. Bu yüzden bu gibi durumlarda kan şekerinin kontrol edilmesi hem anne hemde bebek bakımından oldukça önemlidir.

Ağız kuruluğu problemi olan anne adaylarında ağız ve nefesin kötü kokması, dilde yapışma, sık sık su içme isteği ve dudaklarda çatlama gibi şikayetler de görülmektedir.

Ağız ve Dudak Kuruluğuna Karşı Önlemler ve Tedavisi

Gebelik döneminde yaşanan ağız kuruluğunu önlemenin en basit ve kolay yöntemi şüphesiz ki bol bol su içmek ve ağız hijyenine dikkat etmektir. Yanınızda sürekli ufak bir pet şişede su taşımanız tavsiye edilir. Aşırı şeker içeren gıdalar ve kafein ağız kuruluğuna sebep olabilmektedir. Bu yüzden bunların az tüketilmesinde fayda vardır. Bu önlemlere rağmen geçmek bilmeyen bir ağız kuruluğu probleminiz varsa diş ve ağız sağlığınızda hastalık olabilir. Bir hekime başvurmanızda yarar vardır.

Burun tıkanıklığına sebep olan herhangi bir hastalığınız varsa bu durum sizin sürekli ağızdan nefes almanıza neden olacağı için ağız ve dudak kuruluğuna sebebiyet verebilir. Bu gibi durumlarda KBB doktoruna başvurabilirsiniz.