Hamile anne adayının vücudu diğer zamanlara nazaran daha fazla bakım ister.

Gebelik döneminde yapılan vücut bakımı hem hamileliğinizin sağlıklı geçmesine hemde hamilelik sonrasında vücudunuzun daha kolay ve çabuk toparlanmasına yardımcı olur.

Hamilelikte Banyo

Gebelik döneminde banyo yapmak oldukça önemlidir. Normal döneme göre daha fazla çalışan ter bezleri sizi rahatsız edebilir. Bu nedenle hergün yıkanmayı alışkanlık haline getirmeniz faydalı olacaktır. Duş sırasında kullandığınız suyun 37 ile 38 derece arasında, aşırı sıcak olmamasına dikkat edin. Banyo yapma süreniz maksimum 15 dakika olmalıdır. Daha uzun süre alınan duş kanama riskini beraberinde getirir. Banyo sırasında kapınızı kitlemeyin ve mümkünse evde kimse yokken duş almayın.

Hamilelikte Göğüs Bakımı

Hamilelik döneminde göğüslerinizin bakımına dikkat etmelisiniz. Gebelik boyunca göğüslerinizin şişmesi neticesinde çatlaklar oluşabilmektedir. Çatlak oluşmasını engellemek için duştan sonra göğüslerinize nemlendirici krem kullanarak masaj yapın. Anne adaylarının en büyük sıkıntılarından biri olan göğüs sarkmasını önlemek için günde 2 defa göğüslerinizi soğuk suyla yıkayın.

Hamilelikte Kalça ve Göbek Bakımı

Doğum sonrasında karın çizgilerinin iz bırakmasını engellemek istiyorsanız bu bölgelere badem yağı ile masaj yapmanız faydalı olacaktır. Günlük yürüyüş ve egzersizlerinizi aksatmayın.

Hamilelikte Cilt Bakımı

Cildin sıhhatli olarak nefes alması gebelik periyodunda her zaman olması gerekenden daha fazla önem arzeder. Bu nedenle bu dönem içinde yatmadan hemen önce makyajınızı kesinlikle temizlemeli, temizledikten sonra besleyici krem sürmelisiniz.

Hamilelikte Saç Bakımı

Hamilelik döneminde saçlarınıza istediğiniz stili vermek kolay olmayacaktır. Saçlarınız eski canlılığını ve parlaklığını kaybederler. Saçların sürekli yıkanması ve saç tipinize uygun bakım yapmanız bu sorunu büyük ölçüde çözebilir.

Hamilelikte Tırnak Bakımı

El ve ayaklarınızda bulunan tırnaklar hamilelik esnasında donuk ve mat bir renk alır ve kolay bir şekilde kırılır. Tırnaklarınızı parlatıcı kullanarak güçlendirebilirsiniz.