Dünya Sağlık Örgütü`nin yapmış olduğu araştırmalar sonucunda dünyaya gelen 1000 bebekten 2`sinde kalça çıkıklığı problemi görülmektedir.

Ortopedi Uzmanı Dr. Yakup Yıldırım doğuştan kalça çıkığı hakkında merak ettiğiniz soruları yanıtlıyor.

Kalça çıkığı nedir ve nasıl oluşur ?

Yeni dünyaya gelen bebeklerde sıkça görülen kalça çıkığı, erken teşhis edilip tedavi olunmazsa ileride kalıcı sakatlıklara yol açarak çok daha büyük problemlere sebep olabilir. Üst bacak kemiğinin başı ve kalça eklemi arasında farklı derecelerde uyumsuzluklar bulunur. Anne rahminde gelişimini sürdüren bebek çeşitli problemler sonucunda kalça çıkığıyla beraber doğabilir. Kalça çıkığı en fazla olan bebekler arasında kızlar, ilk dünyaya gelen bebekler, genetik kalça çıkığı öyküsü olan bebekler ve makat gelişiyle dünyaya gelen bebeklerde daha fazla görülmektedir.

Kalça çıkığı en fazla hangi bebeklerde görülür ?

Kalça kıçığı görülen 4 çocuktan 3 tanesi kız çocuğudur. Ailesinde genetik olarak doğum sırasında kalça çıkığı bulunan bebeklerde kalıtsal olarak bu probleme yakalanma ihtimali diğer bebeklere nazaran %25 daha fazladır. Anne karnında ters şekilde gelişimini sürdüren bebeklerde doğuştan kalça çıkığı olma ihtimali diğer normal şekilde duran bebeklere nazaran daha fazladır. İlk dünyaya gelen bebekler 2. ve diğer bebeklere göre daha fazla risk grubunda yer alır.

Doğuştan kalça çıkığı problemini nasıl anlarım ?

Kalça çıkığını anlamak için, bebeğinizin bacaklarına bakın. Şayet bir bacağı kısa, diğeri ona göre daha uzunda ya da yüzüstü yatırdığınız zaman uyluk kısmında bulunan kıvrımlar birbiriyle karşılıklı gelmiyorsa, vakit kaybetmeden bir uzmana gitmeniz tavsiye edilir.

Doğuştan kalça çıkığı nasıl tedavi edilir ?

Bebeğinizin dünyaya gelmesinden sonra ilk 6 ay içinde terşhis edilen doğuştan kalça çıkığı problemi Pavlik Bandajı adı verilen yöntemle oldukça basit bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Ancak ilerleyen yaşlarda farkedilen kalça çıkığı problemleri için tedavi giderek zorlaşmaktadır. 6. aydan sonra doğuştan kalça çıkığı tedavisi için uygulanan yöntem, genel anestezi yapılarak kalçanın kapalı bir şekilde yerine oturtulması ve sonrasında alçı tedavisi gerektirmektedir. 1 yaşını doldurmuş çocuklar için uygulanan tedavi yönteminde açık cerrahi operasyonlar yapılmaktadır.