Adetlerinizin hangi günlerinde gebelik şansınızın daha fazla olduğunu merak ediyor musunuz ?

Düzenli adet gören bayanlarda yumurtlama günü genellikle adetin başlangıcından 14 gün öncedir. Bu şu demek oluyor, eğer düzenli adet kanamalarına sahipseniz diğer adetinizin başlayacağı günü aşağı yukarı tahmin edebilir ve bir sonraki adetinizin başlayacağı günden 2 hafta önce yumurtlama gününüzün olduğunu tahmin ederek bu günden 2 ya da 3 gün önce eşinizle beraber olmaya başlamalısınız.

Daha sade ve anlaşılır bir ifadeyle adetinizin başlamasından 17 gün önce cinsel ilişkiye başlamanız en idealidir.  İlişkiler arasında 2 gün ara vererek ilişkiye bir hafta süresince aynı şekilde devam etmelisiniz. Hamilelik şansınızın en fazla olduğu zaman bu dönemlerdir. Genel olarak çoğu kadının adet dönemleri pekte düzenli değildir. Bu düzensizlik sebebiyle herhangi bir zaman içinde gebe kalınabilir. Bu yüzden doğru zamanı saptamak oldukça zordur.

Burada anlatılan günler gebelik ihtimalinin maksimum meydana gelebileceği günlerdir. Bu günlerin dışında kalan diğer günlerde gebelik oluşma ihtimali oldukça düşüktür. Ancak hamileliğe herhangi bir zararı yoktur.

Yumurtalama gününüzü hesaplamak için yukarıda yer alan hesaplamalar linkinden yumurtlama gününüzü hesaplayabilirsiniz.