Amniyon sıvısı bebeğin anne karnında gelişimini sürdürdüğü sırada içinde bulunduğu koruyucu sıvıdır.

Amniyon sıvısının kontroller sırasında bazen azaldığı bazende arttığı gözlemlenmiştir. Ultrason yardımıyla anne karnında bulunan amniyon sıvısının miktarı saptanabilmektedir. Bu ölçüm sırasında uterusun 4 köşesinde bulunan amniyon sıvısının miktarı ölçülerek toplamı alınır. Bu ölçümler sonucunda çıkan toplam miktar 5 cm'in altındaysa anormal, 5 ile 8 cm arasında bir değerse azalmış, 250'den daha yüksek olması durumundaysa fazla (polihidramnios) olarak kabul edilir.

İdeal bir hamilelikte ortalama miktarı 4000 ml civarındadır ve bunun 2800 ml’si fetusta , 400 ml ‘si plasentada ve 800 ml’si amnion sıvısıdır. Gebeliğin 16. haftasındayken amniyon sıvısı 200 ml civarındayken 3.trimester döneminde bu değer 1000 ml ‘ye kadar çıkar ve doğuma yaklaşıldığı 38.haftadan itibaren her hafta tahmini 150 ml civarında azalma gözlenir.

Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısının az olması durumuna tıp dilinde oligohidramnios adı verilir. Tam tersi bebeğin içinde bulunduğu amnion sıvısının fazla olma durumuna da polihidramnios adı verilir.