Hamilelik döneminde şeker hastalığının tespiti için şeker yükleme testi oldukça önemlidir.

Hamileliğin 24 ile 28. haftaları arasında gestasyonel diabet hastalığının (gebelikte meydana gelen şeker hastalığı) taraması için 50 gram glukoz yükleme testi (şekerli su testi) uygulanır. Şekerli su testi aşırı şişman olan kadınlarda, iri bebek öyküsü olanlarda, ilk gebelik yada birinci dereceden akrabalarda gestasyonel diabet hastalığı gibi riskli durumlarda daha erken dönemlerde muayene ve test yapılması gerekir. Testin olumsuz çıkmasına rağmen 24. haftalarda bu testin tekrar uygulanması gerekir.

Şeker yükleme testi nasıl uygulanır ?

Şeker yükleme testi adı verilen sağlık taramasında 50 gr şekerli su gebe olan bayana içirtilir. İçtikten sonra 1 saat boyunca herhangi birşey yenilmez ve içilmez. 1 saat sonunda kandaki değerlere bakılır. Değerlerin belli bir seviyenin üstünde çıkması durumunda hamile bayana gebelik şekeri şüphesi konulur. Bu şüphe konulan hamile bayan için 2. şeker yükleme testi daha uygulanır. Bu sefer 100 gr şekerli su içilir ve 1. 2. ve 3. saatlerde olmak üzere toplam 4 adet kan alır. Alınan bu kanların testi sonucunda değerler 2 yada daha fazlasında olması gerekenden fazla çıkarsa gebelik şekeri tanısı konulur. 1 testin yüksek çıkması durumunda ise sadece gebelik şekeri şüphesi olduğu ortaya çıkar.

Diyabetli hamilelerin gebelikleri boyunca açlık ve tokluk şekerlerini normal seviyede tutmaları gerekir. İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat Görgülü bu konuda şu önerilerde bulunuyor;

Diyabetik gebelerin kan şekeri düzeylerini, insülin tedavisi dozlarını hekimleriyle daha sık görüşmeleri; günde 4 kez yoğun insülin tedavisi uygulamaları gerekir. Eğer bu tedavileri düzgün devam ettirir, kan şekeri kontrollerini iyi yaparsanız, herhangi bir metabolik komplikasyon olmadan, bebeğe zarar gelmeden hamileliği tamamlarsınız.

Ancak diyabete bağlı kalp ve böbrek gibi organ rahatsızlığınız varsa, daha sık genel kontrol yaptırmanız gerekir. Doğum öncesi kan testlerini ihmal etmemelisiniz. Özellikle organ yetersizliği de gelişmişse, sık idrar tahlili ile böbrekten protein kaybı olup olmadığı, tansiyon yükselmesi, kalp kapakları ya da kalp kasındaki rahatsızlıklara bağlı olarak akciğerlerde su birikmesi, kalp yetersizliği olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.