Ailelerin sıklıkla yaptığı bir yanlışta bebeklerinin altlarını ıslak mendil kullanarak temizlemeleridir.

Kullanılan bu ıslak mendillerin alkollü yada alkolsüz olanlarıyla bebeklerinin altını temizleyen ebeveynler, kabızlık hastalığı olan bebeklerinin geç iyileşmesine, hassas cildinin tahriş olarak çatlaklarının oluşmasına neden olurlar.

Katı gıdaya geçiş döneminde kabız olan bebeklerin zorlanma sonucu popoları tahriş olup çatlamaktadır. Bu noktada yapılan en büyük yanlış altının temizliği için ıslak mendil kullanılmasıdır. Islak mendil bebeğin poposunda bulunan kızarıklık ve çatlakları daha kötü sonuçlara götürebilmektedir. Kabız olan çocuk yada bebekler için en ideal yöntem sıcak oturma banyolarıdır.

Sıcak oturma banyoları nasıl uygulanır ?

Çocukların poposunu yakmayacak ölçüde ısıtılan su leğen yada küvete doldurulur. Daha sonra çocuğun poposu suyun içine gelecek şekilde 15 dakika kadar oturtulur. 20 gün boyunca bu şekilde uygulanan sıcak oturma banyosu sonucunda kabızlık vakalarında %90 başarı sağlanmaktadır.

Islak mendil yerine bebeğinizin altını ılık doğal sabunlu su kullanarak temizlenmeniz, ıslak mendil kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Kadir Öymen Hançerlioğulları ıslak mendil kullanılması konusunda;

Vücudun belli bir dokusu var, bu doku doğal yöntemlerle temizlenmesi gerektiğine inanıyorum. Bu da nedir sudur sabundur. Islak mendiller ne kadar kaliteli olursa olsun bunlar doğal derinin bozulmasına neden oluyor ve tahriş yapıyor. Popoda kızarıklık hatta genital bölgede de kızarıklık, iltihaplanma oluyor. Bunların tek nedeni, ıslak mendiller. En güzel yöntem su ve sabun birlikteliğidir.

ifadesinde bulundu.