Bilinenin aksine gözlerimizden akan göz yaşları sanıldığı kadar basit bir su değildir.

3 tabakadan oluşan göz yaşı içinde gözümüzü koruyan birçok madde yer alır. Kornea tabası için yaşamsal önem taşıyan göz yaşı, uykuda olmadığımız her saat üretilmeye devam eder.

Her sistemde olduğu gibi göz yaşı sistemlerinde de birçok hastalık vardır. Bebeklerde en çok rastlanan problem alt gözyaşı kanallarının tıkalı olması durumudur. Bu sağlık probleminde alt gözyaşı kanalının buruna açılan ucunda yer alan kapakçığın doğum sırasında açılmaması durumudur. Tıkalı olan kanaldan buruna geçişini tamamlayamayan gözyaşı ilk olarak gözyaşı kesesinde birikir ve daha sonra da göz kapaklarından akarak gözlerde sulanmaya sebep olur. Bir süre sonra gözyaşı kesesi enfeksiyon kaparak çapaklanma ortaya çıkar.

Göz Yaşarması Nasıl Tedavi Edilir?

Alt gözyaşı kanalının ucunda yer alan ve onu örten kapakçık çok hassas ve ince bir yapıya sahiptir. Doğum sırasında bazı bebeklerde kapalı olan bu kapakçık birkaç hafta içinde herhangi bir müdahale gerekmeden kendiliğinden açılabilir. Genel olarak birçok bebekte kendiliğinden açılmaz ve tedavi gerekir. Tedavi sırasında uygulanan yöntem masajdır. Gözyaşı kesesi üzerine her gün sabah,öğle ve akşam olmak üzere 10 ile 15 kez uygun biçimde basarak yapılan masaj göz sulanmasına büyük oranda çözüm getirecektir. Şayet uygulanan masaj yöntemleri ile açılmayan alt gözyaşı kapakçığı için sondalama adı verilen, ameliyatsız ince sondalar yardımıyla kapakçık açılır. Riskli bir operasyon değildir.

Enfeksiyon oluşan hastalarda antibiyotikli damla gerekebilir. Ancak bunun dışında masaj ve sondalama yöntemi bu sağlık problemi için kesin çözümdür.