Rahim iç tabakasının iltihabı olarak bilinen endometrit enfeksiyon hakkında bilmeniz gerekenler.

Rahimin iç kısmını kaplayan en içte yer alan tabakaya endometriyum adı verilir. Bu tabakada meydana gelen enfeksiyona endometrit denir. Endometrium tabakası adet kanamasını oluşturan tabakadır. Adet döneminde kanayan ve dökülen endometriyum tabakası regl kanamasını meydana getirir. Mikroplar rahim ağzındaki bulunan açıklıktan rahim içine doğru ilerleyerek endometrit enfeksiyonuna neden olurlar. Bu mikroplar kan yoluyla da bulaşabilmektedir.

Endometrit gebe olmayan bir kadında olabileceği gibi gebelik sonrasında, Hamile bir bayanda görülebilen endometrit enfeksiyonu, gebe olmayan, düşük yada kürtaj geçiren bayanlarda da görülebilmektedir.

Endometrit enfeksiyon rastlanan hasta için yapılması gereken ilk şey enfeksiyona sebep olan asıl nedeni bulmak gerekir. Bakteri enfeksiyonundan meydana gelen endometrit için antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Şayet enfeksiyon iyice yayılmışsa cerrahi müdahale ile alınması gerekir.

Endometrit çok az bir ihtimalle kendiliğinden geçse de rahim ve yumurtalık içine kadar hatta karın boşluğunda bulunan en derin katlara kadar bulaşabilmektedir.