Çocuklarda her geçen gün astım görülme riski artmaktadır.

Dünya üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda her 10 çocuktan 2'sinde astım görülme olasılığı bulunmaktadır. İstanbul'da bu oran 7 çocukta 1'dir. Bu yüzden astım çocuklar için oldukça tehlike arzetmektedir. Astımlı çocuğu olan ailelerin nelere dikkat etmeleri gerektiği bilmeleri gerekir.

Alerji çocuklarda meydana gelen astımın en büyük nedenidir

Öncelikli olarak astımı bulunan çocukların alerjisinin sebebi öğrenmek gerekir. Çocuklarda %90 alerji kaynaklı olan astım, alerji uzmanlarının yapmış olduğu cilt testleri ile anlaşılmaktadır. Kandan uygulanan alerji testleri doğru sonuçlar vermemektedir.

Astımlı çocukların bronşları oldukça hassastır

Astımı tetikleyen faktörlerin bilinmesi oldukça önemlidir. Astımlı çocukların akciğerlerinde bulunan bronşlar aşırı hassastırlar. Astımı tetikleyen etmenler bronşlarda iltihaplanmaya sebep olarak bronşların korunmasından görevli olan mukoza tabakasına zarar verirler.

Eğer ailesinde yada yakın akrabasında astım veya alerjik hastalığı olan çocuklar aşırı kilo alımından kaçmalı, katkı maddesi içeren besinlerden uzak durmalı, uzun süreli antibiyotik kullanılmamalı ve doğumdan sonra ilk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenmelidir. Astımlı çocukların iç çamaşırları parfümsüz deterjanlar ile yıkanmalıdır.

Astımı tetikleyen gribal enfeksiyonlar

Astımlı çocuklar için gribal enfeksiyonlar oldukça ağrılı ve uzun sürmektedir. Bu durumun nedeni akciğerlerinin diğer çocuklara nazaran daha hassas olmasıdır. Grip aşısı astımı olan çocuklara mutlaka yapılmalıdır.

Astımlı hastalar için sporun önemi

Astım hastalığına yakalanan çocuklar, spor yapmaktan ve egzersiz hareketlerinden kaçarlar. Bu durum onların aşırı kilo almasına ve astımın daha da kötü olmasına sebep olur. Doktorun önerdiği şekilde spor ve egzersiz yaparak fazla kilo almaktan kaçınması gerekir.

Kokulara Karşı Hassastırlar

Aşırı keskin kokular bronşları hassas olan astımlı çocukları olumsuz yönde etkiler. Hatta kriz geçirmesine neden olabilir. Astımı olan çocukların ve ailelerinin aşırı keskin kokular içeren parfümlerden uzak durması gerekir. Bunun yanında çamaşırlarımızın güzel kokması için kullandığımız parfüm içeren deterjanlarda astımın ortaya çıkmasını tetikler. Bu nedenle çocuklarında astım bulunan ebeveynlerin evlerinde parfümsüz deterjan kullanmaları oldukça önemlidir.