Tüm anneleri rahatsız eden şeylerden biride geçmek bilmeyen öksürüklerdir.

Öksürük hastalık geçse bile bir türlü çocuğun peşini bırakmayan bela birşeydir. Her annenin merak ettiği öksürük nasıl geçer sorusuna alternatif çözüm yolları bulmaya çalıştık. Çoğu anne, çocukları öksürmeye başladığı zaman hemen öksürük şurubuna sarılmaktadır. Ancak ilkanne.com olarak doktor kesinlikle öksürük şurubu kullanmalı demedikçe öksürük şurubunu çocuklara tavsiye etmiyorum. Eğer çeşitli araştırmaları okuduysanız doktorlar öksürüğün şurup ile geçirilmesinin doğru olmadığını öksürmenin faydalı olduğunu savunurlar.

Öksürük bilinenin tersine hastalık değildir. Vücudun kendine koruma mekanizmalarından biridir. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta öksürük şurubu hakkında şunları dile getirdi;

En basit bir ilaç da olsa, bütün kimyasal maddelerin insanlar üzerinde yan tesirleri var. Bunların öldürücü olmaları da mümkün. Öksürüğün karşılığı şurup gibi bir imaj vardır. Hap verildiği zaman niye şurup değil denilmektedir. Şuruplara bir takım aromalar da ilave ediliyor. Bu da başka bir problem. Doğal değil, kimyasal madde. Renk, tat olarak içilebilir hale getirmek için konulan kimyasal maddeler. Onların yaşattığı sıkıntılar da ayrı. En önemli konu, öksürüğü değil, ona sebep olan neyse onu tedavi edici ilaç kullanmak lazım. Zatürre olmuş ateşi yüksek. Sadece ateş düşürücü verirseniz düşer. Ama bu mikrobik hastalık olduğu için ona yönelik antibiyotik vermediğiniz için hastalık ilerler.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/Saglik/2013/02/13/gereksiz-yere-oksuruk-surubu-icmeyin

Ancak öksürük uzun sürdüğü zaman çocukların yaşam kalitesi olumsuz etkilenmektedir. Bu gibi durumlarda doğal yollar en etkili çözümlerdir. Burun tıkanıklığı ve geniz akıntısı öksürüğe sebep olabilir. Bu durumla baş etmenin en iyi yolu burnu tuzlu su yardımıyla açmaktır.

Öksürük tedavisinde bir diğer etkili yöntemde çocukları yatırmadan önce adaçayı gargarası yaptırmaktır. Her gün taze olarak demlenen adaçayı grip ve soğuk algınlığına da oldukça faydalıdır. Adaçayını 24 saat serin yerde saklayabilirsiniz. Adaçayına alternatif olarak eskilerin sürekli tavsiye ettiği ılhamurda öksürük için oldukça etkili bir çözümdür. Ilhamurun içine bal ilave ederseniz hem daha sağlıklı olacaktır, hemde çocuklarınız daha çok sevecektir. Ancak 1 yaşından önce bebeklerin bal tüketmeleri zararlıdır. Bu konuya dikkat etmeniz gerekir.

Sağlık Uzmanı Ahmet Maranki'den kara turp ve baldan elde edilen öksürüğü kesen bitkisel ilaç tarifi;

Akşam yatmadan önce orta büyüklükte bir kara turpu 3/1'lik kısmından keserek içini biraz oyun. Oyduğunuz kara turpun alt kısmına toplu iğneyle delik açın. Bir bardağın ağzına alt kısmı aşağıda kalacak şekilde oturtun. Oyuk turpun içine doğal ve kaliteli bal koyun. Üstüne kestiğiniz diğer parçayı kapatın ve sabaha kadar bu şekilde bekletin. Sabah uyandığınızda bardağın içine akan suyu için. Aynı işlemi sabahtan yapıp, suyunu akşam yatmadan öncede tüketebilirsiniz.

Çinlilerin ilaçlarını ayaklarının altına sürdüğünü biliyor musunuz ? Bunun nedeni ayağın altına sürülen ilaçların daha çabuk etki ettiğine inanırlarmış. Çeşitli araştırmalar sonucunda Vicks mentollü kremi çocuğunuzu yatırmadan önce ayağının altına sürün ve çorap giydirin. Bir miktar göğsüne de sürebilirsiniz. Çocuğunuzun sabah uyandığında öksürmediğini farkedeceksiniz. Şayet çocuğunuz 2 yaşından küçükse kesinlikle doktor kontrolü olmadan bu yöntemi denemeyiniz. Ayrıca mentollü kremleri çocukların burun deliklerine sürmek zararlı olabilir.

Şunu aklınızdan çıkarmayın burda verilen yöntemler sadece küçük çaplı öksürük tedavileri için tavsiye niteliğindedir. Kesinlikle doktorunuza danışmadan uygulamayın.