Bebeğiniz dünyaya gelmeden önce giydireceğiniz kıyafetleri önceden almış olmalısınız.

Peki aldığınız bu kıyafetleri giydirirken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz ?

- Yeni dünyaya gelmiş bebekler oldukça hareketlidir. Kıyafetlerini giydirmek sizi zorlayabilir. Giyim olayını kolaylaştırmak için müzik kutusu, şarkı söylemek yada sevdiği bir oyuncak ile oyalanmasını sağlamak dikkatini dağıtabilir.

- Bebeklerin en fazla ısı kaybettiği yeri kafasıdır. Ufak bir şapka kullanarak kafasının üşümesini önleyebilirsiniz.

- Üşüyen bebeklerin nefes alma hızı artar. Bu durum bebeklerin huzursuz olmasına neden olur. Bebeği giydireceğiniz ortamın sıcaklığına dikkat edin.

- Yeni dünyaya gelmiş bebekleri yatak ve masa gibi düz zeminlerde giydirin.

- Bebeğinize kıyafetini giydirirken burnuna ve kulaklarına dikkat edin. Burnunun ve kulaklarının zarar görmemesi için kıyafetin yakasını gevşetin.

- Giysinin kollarını giydirirken, elinizi kıyafetin kolunun içine sokarak, bebeğinizin elini tutun ve daha sonra kolunu geçirin. Böylece işiniz daha kolaylaşacaktır.

- Kıyafetlerini çıkarırken ilk çıkarmanız gereken yeri kollarıdır. Bu sırada başına ve boynuna dikkat edin.

- Bebeğiniz için alınan kıyafetlerin %100 pamuktan üretilmiş olmasına özen gösterin. Kolay yıkanabilen bu kumaşlar, bebeğinizin cildine zarar vermez ve ferah tutar.

- Kıyafet seçimini yaşa göre değil kilosuna göre yapın. Bebekler ilk aylar da çok hızlı büyürler. Bu nedenle ilk kıyafet seçimini 0-6 ay beden giysilerden yana kullanmak oldukça isabetli karar olacaktır.

- Yeni doğan bebekler için en ideal kıyafet boyundan başlayıp ayağa kadar fermuar ya da çıt çıt bulunan kıyafetlerdir. Bu tür kıyafetleri bebeği rahatsız etmeden giydirebilirsiniz.