Aşı, çeşitli hastalıklara karşı vücuda bağışıklık kazandırmak için insan veya hayvan vücuduna enjekte edilir.

Aşı zayıflatılmış şekilde ki hastalık virüsüdür. Virüsler veya mikroplarca oluşturulmuş olan hastalıklara karşı vücut bağışıklık sistemi oluşturur. Bağışıklık sisteminin aşı olunduktan sonra ki görevi hastalığa sebep olan virüsü vücuda girmeden tanıması ve o virüsü yenecek sistemi geliştirmesidir. Aşı olma fikri özellikle çocukları çok korkutsada aşı sağlık için büyük önem taşımaktadır. Yoğun veya fark edilemeyecek kadar etkisiz virüsler salgınlar vb. için aşı gerekmektedir.

Aşının oluşum sebebi insanları bazı mikropların oluşturacağı hastalıklardan korumaktır. Hayatımıza yeni bir anlam katan, evimizin neşesi bebeklerimizi bir çok hastalıklardan aşı sayesinde korumamız mümkün. Bu sebeple bebeklerinizin aşı takvimini takip etmeniz ve düzenli şekilde vurdurmanız çok önemlidir.

 • 1.ay Hepatit B Aşısı
 • 2.ay DBT - IPV - HIB Aşısı
 • 3.ay BCG Aşısı
 • 4.ay DBT – IPV - HIB Aşısı
 • 6.ay DBT – IPV - HIB Aşısı ve Hepatit B Aşısı
 • 12.ay Kızamık, kızamıkçık, kabakulak (MMR) aşısı
 • 14.ay Hepatit A Aşısı
 • 15.ay Suçiçeği Aşısı
 • 18.ay DBT – İPV - HİB Aşısı
 • 20.ay Hepatit A
 • 4-6 yaş DBT - IPV ve MMR – Doktor önerisiyle Suçiçeği Aşısı
 • Her yıl İnfluenza (Grip)

Bebeğe Hangi Aşılar Ne Zaman Yapılmalı?

Hepatit B Aşısı: Hepatit B aşısı bebek doğduğu gibi enjekte edilmelidir. Anne de hepatit B taşıyıcılığı mevcut ise aşı ile beraber hiperimmun gammaglobülün  de uygulanır. Aşının 2. dozu 1 ay geçtikten sonra 3. dozu ise 6 ay sonra uygulanır. Hepatit B aşısının yan etkisi bulunmamaktadır. Kas içerisine enjekte edilir. Aşı sağlık bakanlığı tarafından ulusal aşı takvimi programına dahil edilmiştir. Hepatit B aşısını sağlık kuruluşlarında ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

BCG Aşısı: 2. ayda vurulur. BCG aşısı tek dozdan oluşmaktadır. 5 yaşında ppd kontrolünde tekrarlanır. Aşı olunduktan 3-4 hafta sonra aşı yerinde kabuklanma ve kızarıklık görülür. Bu kızarıklık veya kabuklanma aşının başarılı olduğunun (tuttuğunun) belirtisidir. Bazen bu aşının ardından koltuk altında bcg adeniti diye tabir edilen bir şişlik görülebilir. Böyle bir durum ile karşılaşıldığında doktora başvurulması gerekir.

Difteri-Boğmaca-Tetanos-Çocuk Felci-HİB Aşısı: Bu aşıların 5'i birden aynı anda uygulanır, O yüzden bu aşılara 5'li karma aşıda denilir. İlk doz 2. ayda BCG aşısı ile birlikte vurulur. 1-2 ay aralıklarla 3 defa yapılır. 18. ayda ve çocuk 5 yaşına geldiğinde de tekrarlanır. Ülkemizde ULUSAL aşı takviminde hib aşısı bulunmamaktadır. HİB Aşısı kimi zaman ateşlenmeye neden olabilir. Ateş düşürücü ile kontrol altına almak mümkündür. İthal aşılarda yan etki olma olasılığı oldukça azdır.

PNÖMOKOK Aşısı: Bu aşı genelde zatürre aşısı olarak bilinir. Gelişmiş ülkelerde bu aşı 2-3 yıldan beri her bebeğe enjekte edilmektedir. Ülkemizde ise 1 yıldır uygulanmaktadır. 1-2 ay aralıklar ile 3 defa yapılır. 1 yıl geçtikten sonra rapel dozu tekrarlanır. Pnömokoklar bebeklerde ve çocuklarda zatürreye, orta kulak iltihabına, sinüzite ve kana geçerek ciddi enfeksiyonlar oluşumuna yol açabilir. Dünya da her yıl 5 yaşın altında olan 1 milyonun üzerinde bebek pnömokok enfeksiyonları yüzünden yaşamını kaybetmektedir. Bu sonuç aşının ne kadar gerekli olduğunun en önemli kanıtıdır. Bu aşı da ne yazık ki Sağlık Bakanlığının ulusal aşı takvimin de yer almamaktadır.

Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak Aşısı: Bu aşılara da üçlü karma aşılar denir. Çocuk 1 yaşına geldiğinde ilk dozu uygulanır. 5. yaşta tekrarlanır. Eğer kızamık salgını varsa 9. aydan itibaren sadece kızamık aşısı uygulanır. 15. ayda üçlü aşı tekrarlanır. Kol kasları içerisine uygulanır. Ulusal aşı takviminde yer almaktadır. Sağlık kuruluşlarında rahatlıkla yapılabilir. Yan etkisi yok denilecek kadar düşük seviyededir. Bazen kızamığa benzer döküntüler 3-4 gün geçtikten sonra hafif düzeyde bir ateşle görülebilir.

Su Çiçeği Aşısı: Su çiçeği aşısı tek dozdur. Cilt altına enjekte edilir. 12. aydan sonra yapılır. Ulusal aşı takvimine Su Çiçeği aşısı da henüz dahil edilmemiştir.

Hepatit A Aşısı: Ülkemizde 2 yaşından sonra 6 ay aralıklarla uygulanır. Kas içerisine enjekte edilir. Yan etkisi olmaz. Kimi gelişmiş ülkelerde 1 yaşından sonra da uygulanabilmektedir.

Grip aşısı: Grip aşısı son yıllarda bebeklik döneminde de kullanılmaya başlanmıştır. 3 yaşın altında 2 doz şeklinde yarım olarak 1 ay aralıklarla uygulanır. 3 yaş üzerindekiler için tek doz da yeterli olmaktadır. Grip aşısı rutin olarak uygulanması gereken bir aşı değildir.