Rahimde yer alan kanalların tıkalı olması ve kısırlık hakkında ayrıntılı bilgiler.

Rahim 2 yanında bulunan kanallar vasıtasıyla yumurtalıklara bağlanır. Tıpta bu kanallara fallop tüpleri yada salpenks adı verilir. Bu kanallar rahmin sağında ve solunda olmak üzere 2 adet bulunurlar. Kadınlarda meydana gelen kısırlıkların sebebi %30 tüplerin tıkalı olmasından kaynaklanır. Fallop tüplerinde bulunan tıkanma sonucu oluşan kısırlıklara tıp dilinde tubal faktör adı verilir.

Tek Tüpün Kapalı Olması Durumu

Kadınların tüplerinden birinin tıkalı olması durumunda, o taraftan üretilen yumurtalar rahim içine ulaşamaz. Yalnız tıkalı olmayan taraftan üretilen yumurtalar rahim içine ulaşır. Bu tür problemi olan bayanların kendiliğinden hamile kalma ihtimali vardır ancak her iki tüpü açık olanlara göre %50'dir. Bu yüzden yaşı ilerlemiş hastalarda daha fazla zaman kaybetmemek için tüp bebek tedavisi önerilebilir.

İki Tüpün Kapalı Olması Durumu

Rahimden yumurtalığa giden her 2 tüpünde tıkanıklık olan bir bayanın normal yollar ile gebe kalması imkansızdır.

Tüplerin Tıkalı Olduğunu Nasıl Anlaşılır

Tüplerin tıkalı olduğunu maalesef kişinin kendi anlaması imkansızdır. Çünkü tüpleri tıkalı olan bayanda herhangi bir şikayete rastlanmaz. Tüplerin (Kanalların) kapalı olması ağrı, akıntı ya da adet düzensizliği gibi sıkıntılara sebep olmazlar.

Tüplerin tıkalı olup olmadığını anlamak için uygulanması gereken en iyi ve doğru yöntem laparoskopi adı verilen göbek deliğinden ince bir kameranın karın içerisine sokularak kamera ile görüntülenmesi işleminin yapılmasıdır. Rahim filmi tüplerin tıkalı olup olmadığı konusunda yanıltıcı olabilmektedir. Örneğin rahim filmi sırasında kasılan tüpler kapalıymış gibi anlaşılabilir. Bu yüzden tüplerin tıkalı olup olmadığı konusunda kesin yargıya varılamaz.

Tüplerin Tıkalı Olması Yumurtlamayı ve Gebeliği Etkiler Mi ?

Tüplerde meydana gelen tıkanmalar kadının yumurtlamasını engellemez. Sorun normal şekilde oluşan yumurtanın rahime ulaşıp sperm ile buluşamamasıdır. Bu buluşma olmadığı için döllenmede olmaz ve kadın maalesef hamile kalamaz. Tüpleri tıkalı olan kadınlar için hamilelik oldukça zor bir ihtimaldir. Ancak hamile olduktan sonra tüplerin tıkalı olup olmaması gebelikte herhangi bir risk artışına neden olmaz.