Rahim içi araç olan spiral gebeliği önlemek için dünya üzerinde en çok kullanılan geri dönüşümü kolay doğum kontrol yöntemidir.

Diğer Doğum Kontrol Yöntemlerine Göre Spiralin Avantajları

Spiral diğer doğum kontrol yöntemlerine göre birçok avantajı olan bir yöntemdir. Hormonal olarak kullanılan doğum kontrol yöntemlerinden hap ve iğneleri herkesin kullanması mümkün değildir. Sigara kullanmaması gerekir, şeker hastalığının ve kolestrolünün olmaması gerekir. Ayrıca uzun süreli hormonal doğum kontrol yöntemlerinin kullanımında bir takım problemler ortaya çıkabiliyor. Ancak spiral kullanılmasında bu tarz kısıtlamalar yoktur. Gebelik oluşmasını hemen hemen doğum kontrol hapları kadar engeller. Spiral bir kere takıldıktan sonra 10 sene kadar yılda 1-2 kez doktor kontrolü yapılarak(yerinde olup olmadığına bakılır) sorunsuz kullanılmaktadır. Hamilelik istendiği zaman çıkarıldıktan hemen sonra hamile kalmanız mümkündür. Spiral taktırmak çok maliyetli bir işlem değildir. Bazı devlet hastanelerinde yada özel hastanelerin kampanyalarında bedava taktırmak mümkündür.

Kimler Spiral Kullanamaz

Spiral rahim içine yerleştirilen bir alet olduğu için rahim içinde doğuştan bir anormallik bulunan örneğin perde bulunan kişilerde spiral tam olarak uygulanamaz. Yumurtalık ve genital enfeksiyona karşı yatkınlığı olan kişilerde spiral kullanmak uygun değildir. Çünkü enfeksiyonun üzerine birde yabancı madde eklendiği zaman vücudun kendini tamir etmesi ve bu enfeksiyonlara karşı savaşma ihitmalini ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Daha önceden dış gebelik geçirmiş yada dış gebelik geçirme ihtimali olan kişilerde spiral kullanımı tavsiye edilmez.

Spiral Ne Zaman Takılır

Spiralin takılması için adet günleri beklenir. Çünkü rahim ağzı adet günlerinde daha açıktır, takılması daha kolaydır ve kadın takılması esnasında daha az acı hisseder. Kürtajlardan yada düşüklerden sonra spiral takılması mümkündür. Ancak çok tavsiye edilen bir yöntem değildir. Bunun nedeni kürtajlardan sonra doğal olarak kanama bir miktar arttığı için kürtajdan meydana gelen patalojik problemleri ayırt etmede zorluk çıkabiliyor. Kanama süresi biraz daha artabilir ama onun dışında herhangi bir sorun çıkarmaz.

Spiralin Yan Etkileri

Spiral bir miktar dış gebeliği arttırabilir. Tabiki bilinmesi gereken bir gerçekte vardır ki dış gebelik için birçok neden olabilir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda spiralin bazı durumlarda çok azda olsa dış gebeliği arttırdığı biliniyor. Bunun dışında normal koşullarda herşey normal seyrinde devam ediyorsa spiral herhangi bir probleme sebep olmaz. Spiral takıldıktan sonra ara kanamalar, sürekli kanamalar, kahverengi akıntı ve sürekli ağrı varsa takılan spiralde sorun var demektir. Bu sorunlardan kurtulmak için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir ancak pekte olumlu sonuç alınmaz. Bu yüzden spiralin çıkarılmasın en iyi yöntemdir. Eğer ağrı, titreme ve kanama varsa enfeksiyon belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda da spiralin çıkarılması gerekir.