Yumurtalık yaşlanması adı verilen durum yumurta sayısında meydana gelen azalma ile kalan yumurtaların kalitesinin azalmasıdır.

Yumurtalık yaşlanmasına genç yaşlarda rastlamak mümkündür. Bayanların 35 yaşından sonra yumurtalık sayılarında azalmalar başlar. Bu azalmalar 45 yaşına kadar artarak devam eder. 45 yaşından sonra yumurtalık sayısında azalma iyice artar ve menopoz dönemine giriş başlar. Ancak her kadın için durum bu şekilde gelişmeyebilir.

Yumurtalık yaşlanması genç bayanların yumurtalık rezervlerinde azalma ve geride kalan yumurtaların ise görevini tam olarak yerine getirememe sanki yaşlanmış yumurtalara sahip olma durumuna denir. Bu problemi yaşayan kadınların en kısa zamanda bir doktora başvurmaları tavsiye edilir. Doktorlar bu durum için "kimliğinde yaşı 25 ama yumurtalık yaşı 39" ifadesini kullanırlar. Yumurtalık yaşlanması hastalığına yakalanan kadınların yumurtalık sayısında meydana gelen azalmayla doğru orantılı olarak hamile kalma ihtimali de azalmaktadır. Yeni evlenmiş ve çocuk sahibi olmak isteyen çift için bu durum oldukça moral bozucu olabilir.

Yumurtalık yaşlanması nasıl anlaşılır

Yumurtalık yaşlanmasını kadının kendi anlaması mümkün değildir. Normal menopoz geçiren kişilerde belirtiler olurken, yumurtalık yaşlanmasında hiçbir belirtiye rastlanmaz. Adet düzensizliğine yol açmaz. Bu yüzden yumurtalık yaşlanması ancak doktor kontrolleri ve hormon testleri ile anlaşılabilir. Bu zamana kadar yapılan bütün araştırmalar sonucunda bu hastalığı daha önceden tespit etmek mümkün değildir. Bayanların adet dönemlerinde yapılan FSH yada eströjen ölçümleri onların yumurtalık yaşlanmasına yakalanıp yakalanmadıkları hakkında bilgi verir.

Yumurtalık yaşlanmasında bilinmesi gereken bir gerçekte bu hastalık kısır olduğunuz anlamına gelmez. Sadece gebe kalma potansiyeliniz hakkında bilgi verir. Bu yüzden 'yumurtalık yaşlanmasına yakalanmış bir bayan hamile kalamaz' sözü gerçek değildir. İlkanne.com olarak bebek isteklerini erteleyen çiftlerin ilerde pişmanlık duymamaları için yumurtalık yaşlanması testini yaptırmalarını tavsiye ediyoruz. Bu hastalığa yakalanmış kadınlar için 'kariyer de yaparım çocuk da yaparım' sözü pek gerçeği yansıtmaz.

Yumurtalık yaşlanmasında tedavi

Yumurtalık yaşlanması tedavisinde maalesef yumurtayı gençleştirmek söz konusu değildir. Bu hastalıkta yapılması gereken tedavi yöntemi sağlam olan yumurtalardan en iyi verimi sağlamaktır. İlaç kullanarak yumurtalık yaşlanması tedavi edilemez.