Çocukluk döneminde tedavi edilmeyen bazı şaşılık tipleri ilerde görme problemlerine yol açabilir.

Şaşılık problemine önlem olarak çocukların 1 yaşından sonra düzenli olarak göz kontrollerinin yapılması önemlidir.

Şaşılık Nedir

Gözde bulunan paralelliğin kaybolup, farklı noktalara doğru kaymasına şaşılık adı verilir. Örneğin bir göz tam karşıya doğru bakarken diğer göz içe-dışa-yukarı ya da aşağı doğru bakabilir. Gözlerimizin hareket etmesini sağlayan her bir gözde 6 adet kas bulunur. Bu kaslar gözlerimizin doğru bir şekilde hareket etmesine yardımcı olur. Bu kasların birinde ya da bir kaçında meydana gelen problemler şaşılığa sebep olur.

Çocuklarda Şaşılığın Nedenleri

Şaşılığa sebep olan tek bir neden yoktur. Doğum öncesi veya sonrası olmak üzere birçok nedeni olabilir. Çocukluk döneminde erken teşhis edilen şaşılıklar düzeltilebilmektedir. Bu nedenle şaşılık tedavisinde erken teşhis oldukça önemlidir.

Çocuklarda Şaşılık Belirtileri

- Şaşılığın en büyük belirtisi gözde meydana gelen kaymalardır
- Gözün hareket edilmesi sırasında hissedilen göz ve baş ağrıları
- Cisimleri çift olarak görme
- Başın hep bir yana dönük olarak hareket etmesi

Şaşılık Çeşitleri

- Ezotropya adı verilen bir gözün içe doğru kaymasıdır
- Ekzotropya adı verilen bir gözün dışa doğru kaymasıdır
- Hipertropya adı verilen bir gözün yukarıya doğru kaymasıdır
- Hipotropya adı verilen bir gözün aşağıya doğru kaymasıdır

Şaşılık Tedavisi

Gözlük Kullanılarak Tedavi: Çocukluk döneminde meydana gelen bir takım şaşılıklar görme problemi sonucu oluşur. Bu tip şaşılıklarda gözlük kullanan çocuğun gözleri bir süre sonra iyileşir.

Şaşı Olan Gözü Kapama Tedavisi: Gözünde tembellik olan çocuklarda uygulanan bu yöntem çaba gerektirmektedir.

Ortoptik Tedavi: Gözün özel aletler kullanılarak egzersiz yapmasını sağlayan tedavi yöntemidir. Her iki göze görme yeteneği ve derinlik hissi kazandırmak için uygulanan bir tedavidir.

Botox Tedavisi: Gözlerin hareket etmesini sağlayan kaslardan hasarlı olan kas içerisine botilinum toksin adı verilen protein enjekte edildiğinde paralellik sağlanır ve kayma düzelir. Fakat etkisi fazla sürmeyen bu yöntem daha çok sinir felci sonucu oluşan şaşılıklarda kullanılmaktadır.

Cerrahi Müdahale: Bu ameliyatlar genellikle göz küresinin dış kısmında bulunan kaslar üzerinde yapılır. Çeşitli teknikler uygulanarak bu kasların doğru çalışması sağlanır. Bu tür şaşılık ameliyatlarında başarı oranı oldukça fazladır. Ameliyat olan hasta 1 gün içinde taburcu edilmektedir.