Kış aylarında soğukların artmasıyla beraber çocuk hastalıklarında büyük artış yaşanmaktadır.

Bu konuda uzmanlar uyarıda bulunuyor. Bebeğinizin okula giden ablası veya abisi basit soğuk algınlığı geçirse bile ona geçmesi durumunda zatürre ve bronşit gibi daha ağır hastalıklara neden olabilmektedir. Bu hastalıklardan korunmak için sağlıklı ve doğru beslenmenin çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, mevsiminde sebze ve meyve tüketimine dikkat çekti. Özellikle meyveler arasında bağışıklık sistemini güçlendiren elma, mandalina ve portakalın bol miktarda tüketilmesi ve yeşil yapraklı sebzelerin ise pişirilmeden yenilmesi gerekir.

Kapalı ortamlar mikropların en kolay bulaşabildiği yerlerdir. Bu yüzden çocuklarınızın kapalı ortamlarda fazla durmaması ya da odanın sık sık havalandırılması gerekir. Sigara içilen ortamlardan çocuklarınızı kesinlikle uzak tutmanız gerekir. Mümkünse sigara kullanımını bırakmalısınız. Çünkü üzerinize sinen sigara kokusunun bile saatlerce zararlı etkisi kaybolmamaktadır. Ayrıca sigara kullanan anne - babaların çocukları üst solunum yolu enfeksiyonu ve astım gibi hastalıklara yakalanma riskleri oldukça fazladır.

Emziren anneler için kış döneminde hasta olmak oldukça zor geçebilmektedir. Kesinlikle doktor tavsiyesi dışında ilaç kullanmamalı ve hastalıkları süresince koruyucu maske kullanmaları tavsiye edilir. Anne sütü bebeğinizin bağışıklık sistemine destek sağlar. Bu yüzden yenidoğan bebekler için en iyi ilaç anne sütüdür. Üst solunum yolu hastalıkları olan nezle ve grip gibi hastalıklara zararlı virüsler neden olmaktadır. Bu konuda yapılan en büyük yanlış üst solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotik kullanılmasıdır. Çünkü virüslerin neden olduğu enfeksiyonel hastalıklar antibiyotikler ile tedavi edilmezler. Bu yüzden doktorunuza danışmadan antibiyotik kullanımı kesinlikle yanlıştır.

Basit ve yeni oluşmuş soğuk algınlıklarında ilaç yerine bol sıvı tüketilmesi daha sağlıklı ve yararlıdır. Hepimizin bildiği gibi nane-limon ve ılhamur soğuk algınlığı için oldukça faydalıdır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta 1 yaşından küçük çocukların bitki çayı tüketmeleri tavsiye edilmez. Eğer çocuğunuz 1 yaşından büyükse bir kaşık doğal bal ilave edilmiş ılhamur ya da nane-limon soğuk algınlığı için faydalı olacaktır.

5 ile 15 yaşındaki çocuklarda meydana gelen boğaz enfeksiyonu ‘kalp romatizması’ diye bilinen ciddi bir hastalığa sebep olabilir. Bu yüzden bu yaşlardaki çocukların yüksek ateşi 3 günden daha fazla sürüyorsa mutlaka doktora götürmeniz gerekir. Eğer bebeğiniz 1 yaşından küçükse, dirençli ateş, uyku problemi, beslenme sorunu ve hızlı nefes alıp verme gibi önemli sorunlar karşısında hemen doktora başvurmanız gerekir.