Ülkemizde oldukça maliyetli olan tüp bebek uygulamaları aileleri tedaviyi ertelemeye itmektedir.

Bir diğer düşündüren noktada başarı oranının %50 olması ve her tedavi sonrası yeni maliyetler kişilerin yaşam kalitelerini ciddi manada etkilemektedir.

Tedavi sırasında sadece tedavi masrafları değil ilaç masraflarıda oldukça külfetlidir. SGK ilaçların belli bir kısmını karşılıyor olsada ekstra maliyet olabilmektedir. Bu nedenle tüp bebek sahibi olmak isteyen bireylerin konuyu iyice araştırıp, değerlendirmeleri ve planlarını iyi yapmaları gerekir.

Tüp Bebek Tedavi Ücretleri

Türkiye'de genel olarak tüp bebek tedavi ücreti 3000 ile 4000 TL arasında değişmektedir. Tedavi ücretinin yanında ekstradan birde ilaç ücretleri ilave edilmektedir. İlave edilen ilaçların bedeli hastaya ve uygulanan tedavi yöntemine göre 750 ile 1200 TL arasında farklılık göstermektedir. Tedavi ücreti uygulama sırasında yapılan tüm kontrolleri ve müdahaleleri kapsamaktadır.

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce aileden istenen serolojik tetkikler ve gerektiğinde istenebilecek TSH Prolaktin testosteron tarzı hormonal tetkikler tedavi ücretinin içinde değildir. İstenildiği taktirde çiftlerin özel laboraturlar ve devlet hastanelerinde yaptırması mümkündür.

Aşılama Ücretleri

Aktif ve sağlıklı olan sperm hücrelerinin enjeksiyon yardımıyla doğrudan rahim içerisine yerleştirilmesi işlemine aşılama adı verilir. Özel aşılama merkezlerinde 750 ile 1250 TL arasında değişen bu ücrete ilaç masrafları dahil değildir. Uygulanan ilaç miktarına ve çeşidine göre değişen ilaç masrafları ortalama 500 TL civarında tutmaktadır.