Tüm kadınlar aynı süre içinde gebe kalamayabilir.

Bazı bayanlar korunma yöntemlerini bıraktıktan kısa bir süre sonra hamile kalabilirken, bazı bayanların ise gebe kalabilmeleri oldukça zaman alabilmektedir. Gebeliğin geç olması anne veya babada herhangi bir problemin olduğunu göstermez. Ancak yinede içiniz rahat değilse herhangi bir sorunun olup olmadığını ortaya çıkarmak için çeşitli testler uygulanabilir. Uygulanan kısırlık testleri oldukça zahmetli ve maliyetli testlerdir. Şayet ağır bir hastalık geçirmediyseniz, adet günleriniz düzenliyse, eşinizde herhangi bir sağlık problemi yoksa ve hamile kalmak için yaşınız uygunsa büyük ihtimalle kısırlık riski bulunmamaktadır.

Evlenen çiftlerin;
- 1 ay içinde hamile kalma ihtimali %38'dir
- 3 ay içinde hamile kalma ihtimali %68'dir
- 6 ay içinde hamile kalma ihtimali %81'dir
- 1 yıl sonunda hamile kalma ihtimali %92'dir

Eşiniz ile 1 yıl boyunca haftada en az 2 kere cinsel ilişkiye girdiğiniz halde hala gebe kalamadıysanız o zaman kısırlık testlerini yaptırmaya başlayabilirsiniz. Doğum kontrol hapı veya doğum kontrol iğnesi kullanan bayanlar için kısırlık testi yaptırma süresi 14-15 aya çıkarılabilir.

Kadınlar için 45, erkekler içinse 40 yaşından sonra gebe kalma ve gebe bırakabilme ihtimalleri oldukça düşmektedir. Aşırı zayıf ya da aşırı şişman olan bayanların üreme sorunları olabilir. Üreme organlarına yakın yerlerde görülen kanser tedavileri kısırlığa yol açabilir. Alkol ve sigara kullanımı gebelik şansını azaltmaktadır.