3-4 yaşlarına gelmiş olan çocuk bebeğin anne karnına nasıl girdiğini sormaya başlar.

Annenin bu soruya vermesi gereken cevap; 'Anne karnında ki bebek tohumlarının ayrı bir yuvada özel olarak büyümesiyle olur' olmalıdır. Ama birçok anne bu cevap yerine daha karmaşık cevaplar verme hissine kapılır ve ne söyleyeceğini bilemez. Cinsel konularda olan merakı kısıtlanarak büyümüş bir anneden de çocuklarına açıklayıcı ve doğru cevaplar vermesi beklenemez.

Annelerin en çok korktukları konu genel olarak babanın rolü ile ilgili olacak sorulardır. Genel olarak bu tarz sorular 5 yaşından sonra sorulmaya başlar. Çocuklar bu dönemlerde babanın anneye nasıl yardımda bulunduğunu sorgularlar. Çok fazla evirip çevirmeden ve ayrıntı gerektirmeden verilecek cevap 'Bebek tohumlarının biri annede vardır, Diğerinide baba verir' şeklindeki açıklama sayesinde merakları giderilecektir.

Kimi çocuk bu açıklama ile yetinmeyebilir. Bu durumla karşılaşan anne zor durumda kalır. Bilinçli kendini geliştirmiş bir anne olmasına rağmen çocuğun sorularına devam etmesi annelerin kızarıp, bozarmasına ve dilinin dolaşmasına sebep olur. Çocuk annesinin tepkileri karşısında tedirginlik yaşar ama merakı daha da artar. Bu durumda verilmesi gereken cevap; 'Anne ile baba çocuk istedikleri zaman yataklarında bir araya gelirler. Babanın pipisinden gelen tohum annenin doğum yoluna geçer. Tohumlar anne döl yatağında birleşince küçük bir yavru oluşur. O yavru orada büyüme başlar ve artık anne karnına sığamayınca doğar' yanlız şöyle bir durum vardır ki bu cevap çoğu annenin vermekten kaçındığı bir cevaptır. Bu cevapla çocuklarının daha da merak içerisine girip, denemeye kalkmasından dolayı korku duyarlar. Asıl cevabını alamadığı çocuklar daha da meraklanıp araştırmaya devam ederler. Çocuk cevap alamadığında anne ile babanın odasına ani baskınlar yapar onları duş yaparken gözlemlemeye çalışır. Kendince yanıtlar aramaya başlar veya arkadaşlarından duyduğu yalan yanlış bilgilerle yetinmeye çalışır. Arkadaşlarından edindiği bilgiler yanlış olduğu gibi kimi zamanda korkutucu olabilir.

Kimi anne baba çocuklarının cinsel konulara dair hiç bir soru sormadığını öne sürerler. Bu çocuklar genel de sorularına yanıt bulamadıkları için susan çocuklardır. Bu çocuklar genellikle meraklarını sözleriyle değil davranışları ile ifade ederler. Evcilik veya doktorculuk oyunları ile sorularına yanıt bulmaya çalışırlar. Odasına oynamaya gelen komşu kızının eteğini kaldırıp, gerçeği kendi gözleriyle görmeye çalışır. Oğlunu odasında suç üstü yakalamış olan anne ne yapacağına bilemez, donar kalır veya çocuğun üzerine yürür. Ağzına geleni söyler, döver, ayıplar, suçlar ve korkutur. Annenin kesinlikle bu şekilde hırçın davranmaması çocuğunun yanına oturup 'sen neden kız çocuklarının senden farklı olduğunu düşünüyorsun. Eğer bana sorsaydın ben sana anlatırdım' dedikten sonra anlatmaya devam eder. Herkesin bedeninin kendine özel olduğunu vurgular. Eğer başka soruları olursa da sorarak öğrenebileceğini belirtir. Merakını gidermiş olan ve sebepsiz yere suçlanmayan çocuk bir daha ki sorularını anne babasına rahatlıkla yöneltir.

Aydın ve ileri görüşe sahip olduklarını düşünen kimi anne baba çocuklarından hiç birşeyi gizlemeden yaşarlar ve cinsel eğitimi en doğru şekilde verdiklerini düşünürler. Ev içerisinde çıplak gezerler, çocuklarıyla duş alırlar. Çocuk gözlemlemiş oldukları henüz kavrayacak durumda değildir. Ağır gelir ve merakı dahada kamçılanır, olanlara anlam veremez. Ev içerisinde böylesine rahat davranan bir ailenin toplumun cinsel davranışlarından beklediği gizlilik ve özellik anlayışı çelişki içine girer.

Çocukların anne babaları ile yatmaları da bu yüzden sakıncalıdır. Çocuk hiç gereksiz yere uyarılmış olur. Özellikle cinsel ilişkiye tanık olan çocuklar için bu durum çok ürkütücüdür. 4-5 yaşlarındaki bir çocuk cinsel ilişkiyi babanın anneye saldırması olarak algılar. Anne ve babanın odasında uyuyan çocukların her zaman uyumadıklarını unutmamak gerekir.

Çocukta cinsel ilgi en çok okul öncesi çağda yoğundur. Okula başlaması ile ilgi ve merakta azalma görülür. Çocuk cinsel konulardan kaçmaya başlar. Televizyonda öpüşen birilerini görse gözlerini kapatır, utandığını belli eder. Okulda kız arkadaşları ile mesafeli olur. Çevresi genişlemiş olan çocuk artık farklı ilgi alanlarına yönelmeye başlar. Üstbenlik gelişimi ile beraber cinsel konuların ayıp ve yasak olduklarını kavramıştır. Cinselliğe olan ilgileri uykuya yatmış gibidir. Ancak kimi zaman sorular sorabilir.