Sezaryen doğum yapan annelerin dikkat etmesi gerekenlerin ve önerilerin yer aldığı bu yazımızı tüm anne adaylarının mutlaka okuması gerekir.

Sezaryen ile doğum yapan anneler genellikle 1 ya da 2 gün içinde bebeğini kucağına alıp hastaneden taburcu edilmektedir. Taburcu edilen anne rutin kontrol için 1 hafta sonra hastaneye gitmek zorundadır. İşte bu 1 hafta içinde sezaryen olan annenin kendini koruması için bazı noktalara dikkat etmesi gerekir.

- Sezaryen ile doğum yapan kadınların sütünün az geldiği yanlış bir söylentidir. Bebeğinizi sürekli emzirebilirsiniz. Çünkü emzirme konusu anne ve bebek için oldukça önemlidir.

- Doğumdan sonra doktorlar genellikle 3. günden sonra duş alınmasına ve dikişlerin ıslanmasına izin verirler. Ancak bazı özel durumlarda bu süre uzayabilir. Doktorunuzun tavsiyesine kulak verin.

- Aşırı yorgun bir hamilelik döneminden sonra dünyaya gelen bebeğiniz sizi daha da çok yorabilir. Bu yüzden minik ufaklıktan fırsat buldukça dinlenmeye çalışın.

- Sezaryen ile doğumdan sonra günde en az yarım saat düzenli olarak yürüyüş yapmaya gayret edin. Böylece vücudunuz eski haline daha çabuk dönecektir. Ameliyattan sonra 1-2 hafta yürüyüş dışında ağır egzersizler yapmaktan kaçının.

- Sezaryen sonrası 1 ay kadar azalarak devam eden vajinal kanamalarınızın olması doğaldır. Bu kanamalardan korunmak için hijyenik pedler kullanabilirsiniz. Kesinlikle tampon kullanmayın ve vajinanızın içini yıkamaya çalışmayın.

- Doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda doğumdan 1 ay sonra cinsel ilişkiye başlayabilirsiniz.

- Beslenmek emziren anneler için oldukça önemli bir konudur. Beslenmenize özen gösterin. Bol miktarda süt ve sıvı tüketin.

- Doktorunuzun size önerdiği ilaçları aksatmadan kullanın.