Gebelik döneminde anne adaylarının en fazla şikayet ettiği problemlerden biride uyku sorunudur.

Hamileliğin ilk dönemlerinde büyük ihtimalle uyku durumuna karşı yatkınlık olur ve annemiz uyku problemi yaşamaz. Ancak hamilelik ilerledikçe ve bilhassa hamileliğin son aylarında farklı farklı nedenlerden dolayı huzurlu ve yeteri kadar uyuyamama sorunları olabilir.

Hamilelikte uyku probleminin nedenleri

- Geceleri sürekli idrarı gelen anne adayları uyku problemi çekerler.
- Özellikle hamileliğin son zamanlarında karnı büyüyen anne adayı yatakta rahat yatamaz.
- Gece uyku sırasında bacağına kramp giren anne adayı bir anda uykudan uyanır.
- Gebelik döneminde nefes darlığı yüzünden rahat uyuyamaz.
- Uyumak için yatağına yatan anne adayının ağzına gelen acı su uyumasını engeller.
- Vücut yapısının değişmesinden dolayı bel ve sırtında oluşan ağrılar uykusunu kaçırır.

Anne adayının gebelik öncesi alışık olduğu uyku pozisyonu gebe olduktan sonra vücut yapısının gelişmesine bağlı olarak değişmektedir. Sırt üstü yatmaya alışan anne adayı gebelikten sonra sırt üstü yatması oldukça zor ve risklidir. Bu yüzden en ideal yatış şekli sol yana doğrudur. Böylece kan damarları üzerindeki baskı azalır ve bebeğe daha fazla kan akışı sağlanmış olur. Yatış pozisyonunda bir diğer önerimiz ise bacaklarınızı bükerek arasına yastık koymanız daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. Gebeliğin ilk aylarında bebek küçük olduğu için yatış pozisyonunda herhangi bir sınırlama yoktur. Ancak hamileliğin son aylarında alternatif yatış şekli azalan anne adayının uyku pozisyonuna alışması oldukça zorlu geçer.

Gebelik döneminde uyku problemi çeken anne adayları için diğer önerilerimiz; Yatağa yatmadan önce alınan sıcak duş uyumanıza yardımcı olacaktır. Akşam saatlerinde kafeinli ve asitli (çay,kahve,kola) içecekler kaçınmanız gerekir. Kafeinli içecekler yerine ılık süt içmek hem size hemde bebeğinize oldukça fayda sağlayacaktır. Uyku düzeni oluşturun. Akşam yatma ve sabah kalkma saatiniz her gün aynı olsun. Egzersiz hamilelik için oldukça önemlidir. Ayrıca gündüz yapılan egzersizler gece uyumanıza yardımcı olacaktır.