Gebelik döneminde meydana gelen pigmentin baskılanması sonucu oluşan koyulaşmalara gebelik maskesi adı verilir.

Bir diğer adı kloazma olan cilt problemi hamilelik bittiğinde doğumdan sonra ciltten kaybolur. Gebelik maskesinin oluşma nedeni, gebelik sırasında tavan yapan hormonların melanotropin adı verilen pigmentasyon artışına sebep olan maddenin artmasıdır. Cildin genellikle yüz kısmında ortaya çıkan bu lekeler, üreme organında, göğüslerde ve koltuk altlarında kendini gösterebilir. Nadirde olsa doğum kontrol hapı kullanan bayanlarda da kloazma görülebilir. Bazı kimyasal makyaj malzemelerinin, nemlendirici ve sabunların da güneş ile temasından sonra bu tür koyu lekelere yol açtığı bilinmektedir.

Gebelik maskesi genellikle güneşin etkisi altında kalan bölgelerde daha fazla oluşur. Oluşan lekelerin rengi kahverengi ve mavidir.

Gebelik maskesi adı verilen ciltte oluşan koyu renk lekeleri önlemek için, güneşe fazla maruz kalmamalı ya da yüz ve ellerimize güneşten koruyucu kremler sürmeliyiz. Güneşin yaymış olduğu UV-A ve UV-B ışınlarından koruyan güneş kremleri, güneşin etkili olduğu saatlerde ev içinde de kullanılması tavsiye edilir. Çünkü UV-A adı verilen ışınlar camdan da geçebilmektedir. Ayrıca dışarı çıktığınızda güneşten korunmak için şapka ve gözlük kullanabilirsiniz. Güneşe karşı hassasiyeti arttıran kozmetik ürünlerinden ve ilaçlardan kaçmanız gerekir.

Kloazma adı verilen cilt lekelerinin çoğu gebelikten sonra geçebileceği gibi uzun süre geçmeyip devam eden cilt lekeleri de vardır. Bu yüzden doğum sonrası geçmeyen koyu cilt lekeleriniz için dermatoloji uzmanına danışmanızda fayda var.