Hamile kalmış bayanların ortalama %8`inde miyom bulunur.

Rahimde bulunan bu miyomların çoğu hamileliği etkilemez. Fakat miyomların büyük olması sorun teşkil eder. Erken doğuma, düşük olmasına, gebelik kanamalarının erken başlamasına, plasenta yerleşim bozukluklarına, suların erken gelmesine, plasentanın erken ayrılmasına sebep olabilir. Miyomlar en fazla gebeliğin ilk 2.5 ayında %30 kadar büyürler.

Hamileliğin 2. ve 3. dönemlerinde myomlar bazı kişilerde büyüyebilir, vasküler yetmezlik ve bunun sonucu olarak hücre zedelenmelerine neden olabilir. (Kırmızı dejenerasyon) Klinik olarak bu sürekli ağrı ve belirli bölgelerde hassasiyete sebep olur, fakat prematüre doğuma da neden olabilir. Miyom ağrılarını kesmek için ağrı kesiciler ve dinlenme yeterli olabilir. Fakat bazı durumlarda uterus gevşeticiler sancıları azaltmak için gerekli olabilir.

Miyomlar doğum esnasında doğum kanalının tıkalı olmasına ve gebeliğin 3. ayından sonra bebeğin pozisyonunda bozukluğa neden olabilir. Büyük servikal ya da istmik myomların bulunması durumunda sezaryen gerekli olabilir. Leiomyomlar doğum olduktan sonraki aktif uterus kontraksiyonlarını bozarak, kanamaya sebebiyet verebilir.

Sezaryen esnasında myomun yeri - büyüklüğü alınması için uygunsa alınabilir. Ancak bir takım myomlar hamilelikte rahim aşırı kanlandığı için kanamanın fazla olmasına yol açabilir o yüzden sezaryen yapıldığı sırada myomların alınması her zaman uygun değildir.