Hamile olup olmadığınızı öğrenmek için eczaneden temin ettiğiniz ev tipi gebelik testlerinin nasıl kullanıldığını biliyor musunuz ?

İşte hamilelik testi hakkında bilmek istediğiniz herşey bu yazımızda. Hamile kalmak isteyen anne adayları, adetlerinin 1 hafta sarkmasından sonra yapmaları gereken ilk şey hemen eczaneden ev tipi gebelik testi almaları hamile olup olmadıklarını öğrenmek için en ucuz ve en etkili yöntemdir. Peki aldığınız bu testi nasıl yapacağınızı biliyor musunuz ? Çıkan sonuca göre hamileliğinizi nasıl anlarsınız ?

İşte anne olmak isteyen bayanların merak ettiği soruların cevapları;

- Adet gecikmesi olmadan önce yapılan test sonuç vermez. Gebeliğin test sonuçlarında belli olması için adetin gecikmesi hatta 1 hafta geçmesi en ideal zamandır.

- İdrar ile uygulanan testlerin kullanım klavuzunu mutlaka okumanız gerekir. Az da olsa bazı testler farklılık gösterebilir.

- Islak olmayan temiz bir bardağa ya da kap içine idrar yapılmalıdır. Bardağın cam veya plastik olması farketmez.

- Paketinden çıkan gebelik testini düz bir zemine koyun ve idrar damlatma kısmına 2 damla idrar damlatın. Damlayı ölçülü damlatmanız için damlalık gebelik testinin içinde yer alır. Dikkat etmeniz gereken nokta idrarınızı okuma alanına değil, testte belirtilen damlatma alanına damlatmanız gerekir.

- Damlanın damlatılmasından sonra ortalama 2 dakika beklemeniz gerekir. 2 dakikanın sonunda hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

- Gebelik testinin sonuçlarının belirdiği yerde bir çizgi çıkarsa gebe olmadığınız anlamına gelir. Çift çizgi çıkarsa gebesiniz demektir. Beliren iki çizgiden birinin biraz soluk olması gebeliğiniz yok anlamına gelmez. Gebeliğinizin çok daha yeni olması beliren iki çizgiden birinin soluk çıkmasına neden olabilir. Eğer test sonucunda hiçbir çizgi belirmezse, yapmış olduğunuz test hatalıdır demek. Yeni bir gebelik testi yapmalısınız.