Hırçınlık yapan çocuklar hakkında bilmeniz gereken gerçekler.

Çevresine karşı agresif davranan ve zarar veren çocukların bunu neden yaptığı konusunda çeşitli söylentiler mevcuttur. Ancak yapılan araştırmalar bunun nedeninin daha farklı olduğunu ortaya koydu. Dünya üzerinde yapılan bir araştırma neticesinde saldırgan davranışlar sergileyen çocukların, kendilerine oldukça güvenen çocuklar arasından çıktığını ortaya çıkardı.

Genellikle okul çağında kendini gösteren saldırganlık günümüzde giderek artmaya başladı. Sizinde dikkat ettiğiniz gibi her okulda ya da mahallede arkadaşlarını rahatsız eden bir veya birden fazla çocuk olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Kabadayı adı verilen bu çocukların, diğer çocukları itip kakmaları ve üstünlük taslamaları anne ve babalarıda oldukça rahatsız etmektedir. Saldırgan çocuğun bu agresif davranışlarına çare bulunmazsa insan içinden uzaklaştırılması isteniyor.

Bu zamana kadar saldırgan çocukların, aslında içine kapanık ve kendine güveni olmayan çocukların daha fazla dikkat çekmek için bu saldırgan tavırlara girdiği sanılıyordu. Ailesi ve arkadaşları tarafından dışlanmış çocukların kendilerini ispat etmesi için bu davranışlara başvuruyor deniliyordu. Bu yüzden saldırgan çocukları iyileştirmek için özgüveni üzerinde yoğunlaşılıyordu.

Ancak uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda kavgacı ve agresif çocukların öz güven eksikliğinin tersine yüksek öz güvenlerinin olduğu ve arkadaşları arasında oldukça popüler oldukları ortaya çıktı.

Kendinden büyük yetişkinler bu agresif davranışlarını eleştirseler de, yaşıtları onlara hayran olduğu için kendilerini iyi hissediyorlar ve bu davranışlarından vazgeçmiyorlar. Şu gerçekte oldukça ilginç, çocuklar saldırgan çocuklara daha fazla sempati duymaktadır.

Fakat saldırgan çocuklar etrafındakilere verdiği zarar kadar kendilerine de zarar vermektedir. Bu tür çocuklar şuan için mutlu olsalar da, büyüdükleri zaman kendilerini daha riskli durumlar beklemektedir.