Bebeklerin konuşma alışkanlıklarını hızlandırmak için bol bol pratikler yapın.

Bebeklerinizin ağzından çıkacak ilk söz tüm aile bireyleri için oldukça önemli değil midir ? İlk kelimesi anne mi olacak yoksa baba mı ? Bebeğinizin konuşmasını hızlandırmak için onunla pratikler yapın. Bebeklerin 1. yıl yürüme 2. yıl ise konuşma zamanıdır. Bu kuralı bilmeyen anne ve baba yoktur. Ancak şu gerçekte vardır her bebek aynı zaman diliminde konuşmayı öğrenmez. Fakat bebeklerin anne veya baba demesi 10. ya da 12. ayda bebeklerin dudaklarından tam net olmasada duyulur. Bebeklerin kolay söylediği harfler "a, b, m, d, y" harfleridir. Bu yüzden baba kelimesini söylemek anne demekten daha kolaydır. Bebeklerin söylemekte zorlandığı harfler "k, t ve r" harfleridir. Söylemekte en çok zorlandığı harf r harfidir. Bu nedenle 4 yaşına kadar "r" harfini söyleyemeyen çocuklar mevcuttur.

10. ayına gelmiş bebekler yetişkinlerin söylediği kısa kelimeleri kullanmaya başlarlar. Hatta anne ve babalarına "Neden?", "Nerede?", "Nasıl?" gibi sorular yöneltirler.

1 yaşına girmiş bebeklerin "Bu Kimdir?" ve "Bu Nedir?" gibi sorulara cevap verdiğine şahit olabilirsiniz.

15. aydan sonra bebekler sizinle sohbet etmeye ve çevreden duyduğu kelimeleri taklit etmeye başlamışlardır.

18. ay bebeklerin konuşmayı büyük oranda çözdükleri ve şarkı söylemeye başladıkları dönemdir. Yaptıkları hareketlere sesler ekleyerek senkronlu hareket edebilirler.

18. aydan sonra 2 yaşına kadar bebekler yaklaşık 30 kelime öğrenip, söyleyebilecek kapasitededir ve söylediği bu kelimeleri anne ve babası büyük ihtimalle anlamaktadır. Artık sizinle etkili iletişime geçmiş demektir.

2 ile 3 yaşındaki çocukların kelime dağarcığı oldukça artmış ve ortalama 75 kelimeye ulaşmıştır.

3 yaşından sonraki çocukların öğrenmiş olduğu kelime en az 300 adettir. Diğer insanlar ile kolayca sohbet edip, düzgün cümleler telaffuz edebililer.

Bu yaşa kadar bebeğinizin konuşması doğal olarak geliştiyse, bundan sonra ki konuşma evrelerinde çok fazla sıkıntı yaşanmaz. Ancak şunun kesinlikle unutulmaması gerekir, her çocuğun konuşma gelişimi aynı değildir. Hatta kardeşlerin bile konuşma gelişmeleri farklılık gösterebilir. Biri 9. aydan sonra konuşmaya başlarken, diğeri 15. aydan sonra konuşmaya başlayabilir.

Bebeğinizin konuşma gelişimini iyi izlemeli ve onunla sohbet etmeyi aksatmamalısınız.