Bebeklerimizi büyütürken annelerin yıllardır yapmış olduğu yanlışları okuyup öğrenelim.
Sütüm Yetmiyor Korkusu

Yeni bebek dünyaya getirmiş annelerin en korktuğu şey bebeklerinin aç kalmasıdır. Bu yüzden anne sütü emen bebekler ekstradan mama ile de beslenilmektedir. Ancak gereksiz mama vermek yerine bebeğin çişini takip ederek sütün yetip yetmediğini anlamanız mümkün. Gün içinde 5 ya da 6 kere altını ıslatan bebek annenin vermiş olduğu süt ile doyuyor demektir. Anne sütünün yetip yetmediğini ancak hekimler karar vermelidir ve onların kontrolünde mamaya başlanmalıdır.

Şekerli Su

Bebeğini ilk emzirmeye başlayan annelerin yaşayabileceği sorun bebeklerinin aşırı zayıflaması ve sarılık geçirmesidir. Büyüklerin söylediği aç kalan bebeklere şekerli su verilmesi olayı hiç de doğru değildir. Bu yüzden kesinlikle yeni dünyaya gelmiş bebeklerin şekerli su içmemesi gerekir.

Hemen Altını Bağlamayı Bırakmak

İki yaşına gelmiş bebeklerin hemen altını bağlamaktan vazgeçmek yanlıştır. Bu süreç yavaş yavaş ve zorlamadan yapılmalıdır. Yılmadan ve kızmadan 2 yaşına gelmiş bebeklerin tuvalet eğitimine devam edilmelidir.

Gürbüz Çocuk Sağlıklıdır

Tombul ve iri olan gürbüz bebekler için kesin sağlıklıdır düşüncesi yanlıştır. Kilolarını dikkate almadan düzenli ve dengeli beslenen bebekler için sağlıklı tabirini kullanmak daha doğrudur. Şunu aklınızdan çıkarmayın yemek istemeyen bebeği zorlamayın.

Çocuklar Sıcağı Sever

Halk arasında bilinen bir yanlışta çocukların sıcağı sevdiği düşüncesidir. Bebeğinizin sürekli üşüyeceği telaşıyla sarıp sarmalamanız aşırı terlemesine ve hasta olmasına sebep olur.

Büyüdüğünde şaşılığı geçer düşüncesi bebek 1 yaşına gelinceye kadar doğru bir düşüncedir. Fakat 1 yaşını geçmiş bebeklerde hala şaşılık devam ediyorsa mutlaka doktora götürmeniz gerekir.

Fast Food Yedirmek

Çocuklarınıza kesinlikle uslu durursan hamburger alırım gibi sözler vermeyin. Çünkü sağlığı oldukça kötü etkileyen fast food tarzı gıdalardan çocuklarınızı uzak tutmanız gerekir. Bunun yerine sinemaya ya da lunaparka götürürüm gibi ödüllendirmeler verilmeli.

Hemen Kucağa Almak

Ağlayan bebek hemen kucağa alınmamalıdır. Ağlamasını önleyecek farklı çözüm yolları denenmelidir. Örneğin ona şarkılar söylemek, yanağını ve karnını okşamak gibi hareketler bebeği sakinleştirebilir. Ancak bebeği kucağınıza almayın dediysek bu hiç kucağınıza almıyacağınız anlamına gelmez. Bu dengeyi çok iyi kurmanız gerekir.

Yanlız Yatmaktan Korkuyor

Bebeğim küçük yanlız yatmaktan korkar düşüncesi de yapılan yanlışlardan biridir. Uzmanların tavsiyesine göre 6. aydan sonra bebeklerin odaları ayrı olmalıdır. Bazı durumlar da oda ayırma durumu en fazla 2 yaşına kadar uzatılabilir.

Ölümü Anlatmak

Ölümü bizler bile kabullenemezken bebeklere anlatmak oldukça zordur. Ancak yapılmaması gereken şey ölen kişinin uzağa gittiği ve döneceğinin söylenmesidir. Bunun yerine ölen kişinin cennete gittiği, gittiği yerde mutlu olduğu ve bir gün bizimde oraya gideceğimiz söylenmelidir.