Bebeklerinize gece ve gündüz farkını nasıl öğreteceğinizi biliyor musunuz ?

Yeni doğan bebeklerin hiçbiri gece ve gündüz farkını anlamazlar. Bu farkı anlatmak için bebeklerin gündüzleri en fazla 3 saat uyumaları gerekir. Uykuya yatırılan bebek 3 saat sonunda kendi uyanmazsa yanağına küçücük öpücükler kondurarak ya da giysilerini yavaşça çıkararak uyanmalarını sağlamalıyız. Alışma döneminde yapmış olduğunuz bu uyandırma hareketleri zor olabilir. Ancak alıştıktan sonra sizin uyandırmanıza bile gerek kalmayacaktır.

İlk 6 ay boyunca geceleri 5 saatte bir bebeği uyandırıp beslemeniz gerekecektir. Zaman geçtikçe bebeğiniz büyüyecek ve gece beslemelerine pek gerek kalmayacaktır.

Henüz beyin yapıları ham olduğu için bebekler rutin işleri severler ve hemen alışırlar. Bebekleri gündüzleri hafif sesli ve aydınlık ortamda, geceleriyse karanlık ve daha sessiz ortamda uyutmak onların gece ile gündüz arasındaki farkı anlamalarına yardımcı olacaktır. Geceleri bebeğinizi yatırmadan önce yıkayıp, emzirir daha sonra pijamalarını giydirirseniz rahat uyumasını sağlarsınız. Böylece bebeğiniz banyo yapılıp, pijamalarını giydiği zaman gece olduğunu anlayacak ve uykuya daha kolay geçecektir.

Bebeklere birşeyler öğretmek için en ideal yöntem rutinler oluşturmaktır.