Çocukluk döneminde olan çocukların % 1 ile 15`inin bir kez veya bir çok kez uyku esnasında yürüdüğü gözlenmiştir.

Bu olay erkek çocuklarında kızlara nazaran daha sık görülür. Uyurgezerlik genellikle yaşa bağlıdır, ergenlik dönemine giren çocuklarda azalma veya kaybolma gözlenir. Uyurgezer olan çocuk uykusunun en derin olduğu ilk 3 saat içinde yatağından kalkarak evin içerisinde dolaşmaya başlar. Uykuda gezme 30 saniyeden 1 saate kadar uzayabilir.

Çocuk uykuda gezdiği esnada konuşabilir ancak genelde söyledikleri anlaşılmaz. Gözleri açıktır ama bakışları sabit ve donuktur. Bu çocuklar uyurgezerlik esnasında kapıları açmaya çalışır, sebepsizce dolapları karıştırır. Kendiliğinden yatağına dönebilir veya bunun yerine farklı bir odada bulduğu yere yatıp uykusuna devam edebilir. Sabah uyandığında gece gezdiğini hatırlamaz ve ilginç olan genellikle gezerken bir yerlere çarpmaz. Uyku esnasında gezme de yatak ıslatma da olduğu gibi 3. ve 4. dönemden çıkarken olur. Beyin dalgalarının incelenmesiyle anlaşıldığı gibi bu dönemler de düş görülemez. Bu sebeple uyurgezerliğin görülen düş ile hiç bir ilgisi olmadığı anlaşılır.

Uyku da gezmenin olduğu geceler de çocukların daha stresli ve gergin oldukları gözlenmiştir. Aile içerisinde ki baskılar, okulla ilgili sorunlar ve çatışmalar uyurgezerliği tetikleyebilir. Çocuğunuz sık sık uyku esnasında gezmiyorsa kapı ve pencereleri iyi kapatmak dışında alınacak bir önlem bulunmamaktadır. Bir ay içerisinde bir kaç defa uyku da gezme sorunu ile karşılaşılıyorsa çocuğunuzun tedirgin veya gergin olmasına sebep olan nedenler araştırılmalıdır. Uzmanların önerisi dahilinde yatak ıslatmada da kullanılan Tofranil (imipramin) adlı ilaç uyurgezerlik sorununa iyi gelmektedir. (Eczacınıza danışmanızı öneririz.)