Anne karnında gelişimini sürdüren bebek ne zaman sizin duyar ve iletişim kurar bu konuda tüm merak ettikleriniz.

Beslenmek bebek için ne kadar önemliyse iletişim kurmakta o kadar önemlidir. Peki iletişim önemli demişken bebeğinizin sizi ilk ne zaman duyduğunu biliyor musunuz ? Hamilelik döneminde bebeğinizin kulak yapısı 24. haftada son şeklini alır; fakat bebeğiniz sizi 16. haftada işitmeye başlar.

Gebelikte bebeğinizin duyduğu sesler

Bebekler anne karnındayken birçok ses duyarlar. Duyduğu bu sesler genellikle annenin bağırsak sesleri, damarlarda dolaşan kanın sesi ve annemizin karın sesidir. Bebeklerin en etkilendiği ve onu sakinleştiren ses annelerinin kalp atışlarıdır. Bu yüzden doğumdan sonra ağlayan bebeği kucağına alan anne onu göğsüne doğru yatırdığında bebek bir anda ağlamayı keser ve sakinleşir. Ağlamayı kesmesinin nedeni, gebelik döneminde bebeğin işitmeye aşina olduğu sesi yani kalp atışlarını duymasıdır.

Günümüzde yapılan araştırmalar neticesinde anne karnındaki bebeklerin dışardan gelen sesleride duydukları bilinmektedir. Misal anne karnında gelişimini sürdüren bebek dışardan müzik sesi duyduğunda buna tepki gösterebilir. Müziğin sesi yükseldiği zaman bebeğinizin kalp atışları hızlanabilir. Müzik konusuna girmişken anne karnında bebeğinize dinletmeniz gereken müzik slow ya da klasik müzik olmalıdır. Bu tür müzikler bebeğinizin sakinleşmesine dolayısıyla kan basıncının düşüp, oksijen oranının artmasına sebep olur.

Gebelikte bebeğinizi bu şekilde rahatlatın

Gebeliğinizin 16. haftasından sonra sizi duymaya başlayan bebeğinizle sakin bir ses tonuyla konuşun ve ona şarkılar söyleyin. Böylece sizin sesinize alışan bebek dünyaya geldikten sonra sizi daha çok dinler.

Hamilelik sırasında bebeğinizle konuşmalarınıza eşinizde katılsın. Bu şekilde bebeğiniz babasının sesine de alışmış olacaktır.

Hamilelik döneminde müzik dinlemeniz tavsiye edilir. Ancak yüksek sesli müzikler bebeğinizi sinirlendirebilir. Onun yerine klasik müzik dinlemek hem sizi hemde bebeğinizi sakinleştirecektir.