Büyüme hormanlarının en fazla salgılandığı 22:00 - 02:00 saatleri arasında bebeklerin yatağa yatırılması gelişimlerini hızlandırır.

Bebeklerin etkili bir şekilde büyümesinde beslenmenin yanında uyku saatlerininde oldukça önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sağlıklı bir gelişme için bebeğinizin büyüme hormanlarının düzenli ve sağlıklı bir şekilde çalışması gerekir. Bunun için bebekler, akşamları belli bir saat diliminde uykuya yatırılmalıdır. Böylece büyüme hormanları doğru bir şekilde çalışacak ve bebeğiniz etkili bir şekilde gelişimini tamamlayacaktır.

Uzmanların araştırmalarına göre büyüme hormanlarının en iyi salgılandığı saat dilimi 22:00 ile 02:00 arasıdır. Bu yüzden bebeklerin ve gelişimini tamamlamamış çocukların erken yatırılması büyük yarar sağlar. Uyku halindeyken bebeğinizin vücudu enerji harcamadı için büyüme hormonları daha iyi salgılanır.

Bebeğinizin büyüme hormonlarından etkili bir şekilde istifade etmesini istiyorsanız uyku saatlerini sakın kaçırmayın. Çocuklar veya bebekler oyun oynamak için ya da televizyon izlemek için sürekli geç yatma eğilimindedirler. Zaten araştırmalara göre televizyon izlemek gelişme çağındaki çocukların göz sağlığı için oldukça tehlikelidir. Tüm bunları dikkate alarak bebeğinizi en geç 22:00 saatinde yatağa yatırın. Bu saatlerde yatmasını alışkanlık haline getirin. Ayrıca Omega 3 bakımından zengin besinlerin yatmadan önce tüketilmesi bebeğinizin büyümesine oldukça fazla yarar sağlayacaktır.