Birçok kadının başına gelen vajinuismus erkekler ve kadınlar tarafından oldukça yanlış bilinmektedir.

Vajinismus Nedir

Vajinismus hastalığının tanımı, kadının cinsel ilişki esnasında vajen kaslarını istemeden kasması durumudur. Bu gibi bir durumda çiftlerin birleşmesi neredeyse imkansızdır veya iki taraf içinde son derece acı vericidir. Cinsel ilişki sırasında korkudan kasları kasılan kadın adeta eşine yalvarır ve çırpınır. Bazı kadınlar acı yüzünden çığlıklar atar veya ağlama krizine giren kadınlar vardır.

Kadınların bu istemleri dışında oluşan kas kasılmalarını eşler anlayışla karşılamak yerine naz ve kapris olarak algılarlar. Böylece eşlerine yardım etmek yerine işleri dahada güçleştirmektedir. Bu durum vajinismus hastalığının daha çok artmasına neden olur.

Ülkemizde rastlanan vajinismus vakaları diğer ülkelere nazaran daha fazladır. Dünya üzerinde her 100 kadından 4'ü vajinismus iken bizim ülkemizde bu oran 100 kadında 10 kişidir.

Vajinismus'un Nedenleri

- Ergenliğe yeni girmiş veya girmemiş kızların yanında anlatılan ilk gece adı verilen cinsel ilişki hikayeleri

- Kızların aralarında sohbet sırasında erkeklerin cinsel organları hakkında abartılı söylemler

- Ergenlik dönemlerinde ya da çocukluk dönemlerinde cinsel istismara maruz kalmış, tecavüz gibi travmalar geçirmiş kızlar

- Annesi veya babası aşırı titiz ve otoriter olan kızlar

- Cinsellik hakkında yanlış ve korkutucu bilgilendirmeler

- Ebeveynlerin veya büyüklerin cinsel ilişkiyi günah ve ayıp olarak anlatması

Vajinismus Tedavisi

Her hastalıkta erken teşhis oldukça önemli olduğu gibi vajinismus'ta da bu durum oldukça mühimdir. Ayrıca vajinismus tedavisi hakkında doğru kişiye ulaşmak erken teşhis kadar önemlidir. Vajinismus tedavisi olmayan bir rahatsızlık değildir. Medikal ve psikoterapi yöntemleriyle kadınların korkulu rüyası olan vajinismus'tan kurtulmak mümkün.

Vajinismus tedavisinde yapılan en büyük yanlış eşlerin tedaviye katılmamasıdır. Vajinismus eşlerin beraber aşabileceği psikolojik bir hastalıktır.