Ünlü bir kadın hastalıkları uzmanı kadınlar da zamanından erken olan menopozun sebeplerini şöyle açıklıyor.

Bayanlarda yumurtalıkların yetersiz kalması sürecinin normalden hızlı olmasına çeşitli hastalıklar sebep oluyor ancak bunun yanı sıra stres yaşayan ve sigara tüketen bayanlarda da erken menopoza sıklıkla rastlanıyor.

Uzmanlar, bayanların stresli ortamlardan uzak durmaları gerektiğini ve sigara tüketiminden vazgeçmeleri gerektiğini vurguluyor.

Sigara, yumurtalıklarda bulunan yumurta rezervinin azalmasına sebep oluyor. Böylece de menopoz kaçınılmaz hale geliyor. Çocuk sahibi olmaya karar veren bayanlar da sigara kullanımı yumurtanın kalitesini ve sayısını azalttığından dolayı tedavi de başarısız sonuçlanabiliyor. Araştırmalar sonucu sigara kullanan bir bayan içmeyen bir bayana göre 1,5 ile 2 yıl menopoza erken girdiği anlaşılmıştır. Streste sigara gibi olmasa da olumsuz etkilere yol açan önemli bir faktördür.

Menopoza girdiğinizin en önemli belirtisi olarak adet düzensizliği ortaya çıkıyor. Düzgün adet görmeyi ve üremeyi sağlayan fonksiyonel bozukluklar sebebiyle yumurtlama işlemi azalıyor. Kadın için önem teşkil eden östrojen hormonu düşüyor ve FSH (ganodotropinlerde) artış oluyor. Ancak her adet düzensizliğinin sebebi de menopoz olarak görülmemeli, en kısa sürede doktora başvurulmalıdır.

Erken menopozun 5 nedeni;

1) Otoimmun hastalıklar; Bireyin bağışıklık sisteminin  Henüz kesin ve net bir bilgi olmamasıyla beraber kendi organlarını yabancı dokuymuş gibi düşünerek saldırılması ve tahrip etmesi sonucu bir dizi hastalıklar meydana gelmektedir. Bu tip hastalıklar otoimmun olarak bilinir. Ve eğer bu sistemde yumurtalıklarınız farklı geldiyse bu dokular yumurtalıklarınızı tahrip eder ve bu sebep sizi erken menopoza sokar.

2) Aile geçmişi; Bir bayanda menopoz yaşının bir diğer belirleyicisi de annesinin menopoza girme yaşıdır . Diğer yandan bu anne değilde abla, teyze veya yakın birileri de olabilir.

3) Yumurtalıkların alınması; Yumurtalıkların 2 si birden cerrahi bir tedavi ile alınırsa adet görme direk kesilmektedir. Buna benzer olarak diğer jinekolojik operasyonlarda da yumurtalar zarar görürse buda erken menopoza sebep olmaktadır.

4) Kanser tedavisi gören bayanlar; Tedavi amaçlı alınan ışın tedavisi ve ilaç tedavileri de yumurtalıklar da hasar oluşmasına sebep olmakta ve az da olsa buda menopoz için bir etken sayılmaktadır.

5) Ender olarak rastlanan kromozom bozuklukları sebebiyle yumurtalıklarda yumurta hücre sayısı erken yaşta tükenmeye başlıyor. Ne yazık ki buda menopozun sebeplerinden biridir.