Kış ayının gelmesiyle birlikte havalar soğumaya başladı. Bir anda gelen soğuklar anneyi ve bebeği olumsuz etkileyebilir.

Hamile olan tüm annelerin tek bir dileği vardır "sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek". Bu nedenle anne adaylarının hamilelik süresince kontrollerini düzenli yaptırmalı ve kışın sebep olabileceği hastalıklardan korunması için gerekli önlemleri alması gerekir. Çünkü gebelik dönemi güçlü olan bağışıklık sistemimizi zayıflatmakta, hastalıklara daha kolay yakalanıp daha sancılı geçmesine sebep olmaktadır. Kış döneminde hamile olan bayanların dikkat etmesi gerekenlerin başında düzenli ve sağlıklı bir beslenme programı gelmektedir. Daha sonra düzenli spor ve iyi bir uyku kış aylarında hamileliğinizin hastalıksız geçmesine yardımcı olacaktır. Bütün bu tavsiyeler vücut direncinizin hastalıklara karşı güçlü olması içindir. Belli dönemlerde bebeğe zarar vermeyecek aşıların yapılması da sizi ve bebeğinizi korumaktadır. Özellikle kış aylarına girmeden önce sonbahar döneminde yapılan grip aşıları anneleri ve dolayısıyla bebekleri hastalıklardan korumaktadır. Mevsimsel olarak uygulanan grip aşısı ölü virüsleri içerdiği için bebek için hiçbir yan etkisi yoktur. Günümüzde yaygınlığı artan domuz gribi nedeniyle hekimler tarafından bu aşı anne adayında ve bebekte anormal bir durum yoksa özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bayanlar için tavsiye edilmektedir.

Genel olarak kış aylarında hastalıktan korunmak için hijyen kurallarına dikkat edilmeli, aşırı kalabalık ortamlarda zorunlu olmadıkça bulunulmamalı ve hasta olan kişilerle temastan kaçınılmalıdır. Gebelik döneminde grip olan anne adayı ilaç kullanamadığı için bu hastalık oldukça sıkıntılı geçebilir. Bu nedenle hastalığa yakalanmadan önce doktorunuzdan grip aşısı hakkında bilgi almanız gerekir.

Kış soğukları bastırmadan önce açık ve temiz havada yapılan yürüyüşler, temiz olmak şartıyla havuzda sırt üstü yüzmek ve doğru egzersizler ile hamilelikte zayıf olan vücut direncimizi güçlendirebiliriz.