Gece boyu uyumayan bebekler için tavsiyelerimize kulak verin.

Bebeğinizi yatırmadan önce yapılmaması gereken en önemli şey onu uyarmaktır. Uzun süreli ve dikkat çeken göz kontakları bebeğinizi uyarmak ve uykusunu kaçırmaktadır. Bu yüzden yatağına yatırmadan önce bebeğinizle göz kontaklarından kaçınmanız gerekir.

Uyku öncesi ılık bir su ile beraber yumuşak dokunuşların olduğu banyo keyfi bebeğinizi sakinleştirecek ve uyumasına oldukça faydalı olacaktır.

Anne veya babasıyla beraber uyuyan ya da uyku sırasında ebeveyninin yanında bulunan bebekler daha az endişelenmekte, uykuya dalma süreleri daha kısa olmaktadır. Bu konuda en iyi çözüm bebeğinizin beşiğini kendi yatağınızın yanına yerleştirmeniz ve onun içinde uyumasını sağlamanız doğru bir çözüm olacaktır. Henüz küçük bebeklerin annesinin yanında yatması tehlikeli olabilir.

Gece beslenmesi bebeklerin rahat uyku uyuyabilmeleri için oldukça önemlidir. Bu nedenle bebeğinizi yatırmadan önce güzelce beslemeli ve aç olmadığına emin olmalısınız. Karnı tok olan bebekler gece daha az uyanırlar.

Bebeğin uyuması sırasında yatağın içinde hiçbir şeyin bulunmamasına dikkat edin. Yastık, battaniye ya da oyuncaklar uyku sırasında bebeğin boğulmasına neden olabilir. Yatağın üstünde bulunması gereken tek şey gergin lastikli bir çarşaftır. Eğer oda soğuksa ve bebeğinizin üşümesinden endişe ediyorsanız. Bebekler için özel satılan uyku tulumlarından kullanabilirsiniz.

6 aydan daha büyük bebekler için güzel koku uyumaları için etkili bir formül olabilir. Bunun için lavanta yağı damlatılmış peçeteleri yatağının yakınına koyabilirsiniz. Ancak koku alerjisi olan bebekler için bu konuda hassas davranmanız gerekir.

Bebeğinizi yatağına yatırdıktan sonra ellerini, ayaklarını ve vücudunu yavaş dokunuşlar ile okşayın. Bu durum ona yanında olduğunuzu ve rahat olması gerektiği hissi verecektir.

Bebeğin belli bir uyku düzeninin olması oldukça önemlidir. Aşırı yorgun ya da uykusu gelmemiş bir bebeği uyutmak oldukça zordur. Uzmanlar, 1 yaşına gelmemiş bebeklerin uyku saatinin 7 olduğunu söylemektedir. Ebeveynler arasında şöyle bir düşünce vardır. Bebek erken yatarsa erken kalkar. Bu düşünce tamamen yanlıştır. Erken ve zamanında yatan bebek iyi ve rahat bir gece uykusunu almış olur.

Pijama seçimi bebeklerin uykusunu etkilemektedir. En ideal bebek pijaması pamuklu ve bol olmayıp üzerine iyi oturuyor olmasıdır.

Odanın sıcak ya da soğuk olması bebeğin uykusunun dağılmasına neden olabilir. Bu yüzden bebeğin bulunduğu odanın sıcaklığı 18 ile 21 derece arasında olmalıdır.

Bebeğinizin gece daha rahat uyuması için kesinlikle gündüz uykusunu atlamayın. Gündüz uykusu bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir. Ayrıca gündüz uyumayan bebekler gece yorgun oldukları için uyumakta oldukça güçlük çekebilirler.

Anne karnında sıkışık olarak gelişimini sürdüren bebek dünyaya geldiğinde de aynı ortamı arayabilir. Bu nedenle çok sıkı olmamak şartıyla bebeğinizi kundaklamak uyuması için güzel bir çözüm olabilir.

Bebeklerin gece ve gündüz kavramlarını öğrenmesi için gece yatması sırasında odanın ışıklarını kapatın. Gündüz uyandığında perdeleri açarak gün ışığının odaya girmesini sağlayın. Böylece bebek uyku saatinin geldiğini anlayacaktır.