Annelerimizin oldukça zorlandığı tuvalet eğitimi konusunda onlara yardımcı olacak güzel bir yazı dizisi.

Bebeğin tuvalet ihtiyacını haber vermesi için hangi kelimeyi kullanacağına karar verin. Aile bireylerin ve bebeğin rahatlıkla söyleyebileceği basit kelimeler seçin. Bebeklerle iletişimde ortak dil oldukça önemlidir. Artık bebeğinizin tuvalet ihtiyacını kendi yapabileceğine inanıyorsanız ilk olarak bir lazımlık alın. Neden direk tuvalet değilde lazımlık ile başlamalıyım derseniz. Çünkü lazımlık kullanıldığında bebeğin ayakları yere değer ve kendini daha rahat hissetmesine neden olur. İlk olarak lazımlığı oyun oynadığı odaya yerleştirin. Oyun esnasında, tv izlerken lazımlığa oturmasına ve ona alışmasına izin verin. Kesinlikle lazımlığa oturması konusunda ısrarcı davranmayın.

Tuvalet ihtiyacı geldiğinde size haber vermesi için onu bilgilendirin. Tuvalet ihtiyacını altına yaptıktan sonra dahi size haber verse onu övün ve bir daha ki tuvaletini yapmadan önce söylemesi için onu cesaretlendirin. Artık bebeğiniz lazımlığına alıştıysa ve yavaştan tuvaletini söyleme eğilimine geçtiyse ilk denemeler için lazımlığı banyoya yerleştirin. Bir kaç saat arayla banyoya giderek tuvaletini lazımlığa yapması gerektiğini söyleyip onu oturtun. Tuvaletinin geldiğini anladığınız anda lazımlığa götürerek oraya yapması için onu teşvik edin. Asla ısrarcı olmayın. İnatlaşmayın. Kimi çocuk çişlerini lazımlığa yapar fakat kakalarını hala bezlerine yapmaya devam edebilirler.

Bebeğinizin ilk alışma dönemlerinde her lazımlığa tuvaletini yaptığı zaman ona övgü dolu sözler söyleyin, gülümseyin ve gerekirse ödüllendirin. Unutmayın bebekler annesinin takdir ettiği ve sevdiği şeyleri tekrarlar. Alışma dönemlerinde ufak tefek altına kaçırmalar ve kazalar olabilir bu durumları hoş görmeniz gerekli. Başarısızlık durumlarında bebeğinize ceza vermek kesinlikle doğru bir çözüm olmayacaktır. Bu durum işleri dahada zora sokabilir. Sabırlı davranmanız tuvalet eğitiminde oldukça önemlidir.

Tuvalet Eğitimi için diğer tavsiyelerimiz;

Bebeklerin tuvalete alışması için ünlü eğitimcilerin yazmış olduğu kitaplardan faydalanabilirsiniz.

Ebeveynlerin ya da büyük kardeşlerin tuvaleti nasıl kullanması gerektiğini göstermesi eğitim için faydalı olabilir.

Her tuvalet ihtiyacından sonra ellerin güzelce yıkanması gerektiğinin eğitimi verilmelidir.