Doğmamış bebeklerin testisleri karın içinde böbreklerin yanında olgunlaşır.

Doğmasına az kala testisler karın bölgesinden aşağıya doğru inerek kasıklarda bulunması gereken torbaların içine yerleşirler. Şayet testisler yerleşmesi gereken yere yerleşmemişse bu duruma "inmemiş testis" denmektedir.

İnmemiş testis problemi bulunan çocukların hayaları genellikle kasık kanalı içerisinde bazı durumlarda da kanalın haricinde bir yerde ya da karnın içerisinde kalıp aşağı inmemektedir. Bu durum testislerin testis torbası içinde biraz aşağıda veya yukarıda olması durumundan farklıdır. Yumurtaların ara sıra torbanın üst kısımlarına doğru çıkması durumuna 'utangaç hayalar' adı verilir. Utangaç haya problemi bulunan çocuklar için ameliyat gerekmez.

İnmemiş testis problemi kısırlığa neden oluyor

Testisler görevini normal biçimde yapabilmeleri için, vücut ısımızdan daha az bir ortamda bulunmaları gerekir. Testislerin bulunduğu bu torpalar testisler için gerekli olan soğuk ortamı sağlarlar. Kasıklarda bulunan sıcaklık 35 derece, vücut sıcaklığımız 36 dereceyken testis torpasında ki sıcaklık 33 derecedir. İnmemiş testislerin bulunduğu yerde sıcaklık fazla olduğu için testislerde fonksiyonel bozukluklar meydana gelir. İnmemiş testislerde üretilen spermler sıcaklık nedeniyle bozulabilirler. Bu durum ilerde kısırlığa yol açabilir. Bilhassa iki testiside inmemiş çocukların bu durumu ameliyat ile düzeltilmezse ilerde çocuk sahibi olma ihtimalleri oldukça düşüktür.

Çocuklarda inmemiş testis problemi 1 yaşına kadar düzeltilmeli

Yeni dünyaya gelmiş erkek bebeklerin testisleri inmemiş olabilir. Testislerin doğumdan 6 ay içersinde kendiliğinden torbalara inme şansı vardır. Bu nedenle yeni doğmuş bebeklere ilk 6 ay içersinde herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmaz. Bu süre zarfında eğer testisler kendiliğinden testis torbasına inmediyse 1 yaşına kadar yumurta torbasına indirilmesi için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır. Tedavisi için geç kalınan inmemiş testis problemi fıtık, kanlanma ve kısırlık gibi kötü sonuçlara yol açabilir.

İnmemiş testis nasıl anlaşılır ?

İnmemiş testis problemlerinin erken teşhisi oldukça önemlidir. Çünkü geç teşhis edilen inmemiş testis problemi ilerde çocuğunuzun hayatını etkileyen problemlere yol açabilir. Bu nedenle inmemiş testis tespit edildiği zaman hemen doğru tedavi yöntemine başlanılmalıdır. Bebeğinizin altını açtığınızda testislerin yumurtalık torbasında olup olmadığını gözle görebilirsiniz. Genellikle tek testisin yerinde olmama durumu daha sıklıkla görülür. Bu gibi durumla karşılaşan ebeveynlerin hemen çocuklarını bir çocuk cerrahına götürmeleri tavsiye edilir. Doktorun yaptığı muayenede utangaç testis mi ? yoksa gerçek anlamda inmemiş testis problemi mi olup olmadığa karar verilir. Daha sonra hastalığa göre gerekli tedavi yöntemi uygulanır.